Díla, kterých si sám umělec nejvíce vážil: Unikáty z ateliéru Josefa Lieslera poprvé na trhu

Aukční zpravodajství - obrázek

Snad každý umělec má ve svém ateliéru několik děl, kterých si z různých důvodů váží více, než ostatních – v případě významného českého malíře a ilustrátora Josefa Lieslera tomu není nijak.

Tato skutečně mimořádná díla, jež byla dosud uchovávána v jeho ateliéru, se v květnu vůbec poprvé objeví na aukčním trhu díky navázání dlouhodobé spolupráce mezi autorovou rodinou a Galerií KODL.

foto k článkuNaprosto raritní je představení prvního Lieslerova objektu, který český aukční trh zaznamenal od roku 2008, a sice Sedmi Dudlíkové Královny Punkáčů (1992). Předlohou této excentrické podobizny je pravděpodobně žena zvěčněná v jeho slavném a bohatě reprodukovaném obraze Šok v Louvru. Je mimořádnou ukázkou autorovy všestrannosti a svérázné fantaskní estetiky, pro niž je ceněný nejen v tuzemském prostředí.

foto k článkuČestné místo na stojanu uprostřed Lieslerova ateliéru zaujímal obraz Jak se vám líbím, když se šklebím (1985), který nikdy nechtěl prodat ani přes neodbytný zájem sběratelů. Fázový autoportrét zachycuje umělce v bizarních grimasách a převlecích, reflektující jeho nesmírnou zálibu v divadle. Unikátnost a sběratelskou hodnotu tohoto díla zvyšuje jeho reprodukce mj. na titulní straně publikace Adié Jolie (Josef Liesler: Adié Jolie, Praha 2000), která opět dokládá, nakolik si autor obrazu vážil. V roce 2020 dokonce tento Lieslerův favorit ozdobil české poštovní známky.

foto k článkuJosef Liesler Jak se vám líbím když se šklebímRanější, ale zároveň jedno z autorových nejprogresívnějších pláten je Ona a její poslední oběti (1969), v němž si umělec pohrává s kubizujícím tvaroslovím a ornamentálními plošnými zkratkami. Pokrokovost tohoto díla spočívá v jeho alternativním názvu uvedeném v závorkách na zadní straně: Aidska. Liesler se tak s nadsázkou mu vlastní odvážně dotýká problematiky, která v tehdejším Československu ještě zdaleka nebyla tématem.

foto k článkuNa trhu vzácně se vyskytující umělcovu tvorbu 60. let zastupuje olej Artisté (1966–1967), který vyniká jak netradičním formátem, tak velmi působivým zpracováním. Nadmíru atraktivní malba zahalená v modrém koloritu s oranžovo-žlutým akcentem se pohybuje na hranici mezi abstrakcí a realitou, lze v ní však bezpečně rozeznat živelnou atmosféru nespoutaného varieté.

Zmíněná díla, o jejichž vysoké sběratelské i výtvarné hodnotě nelze pochybovat, bude možnost shlédnout na předaukční výstavě Galerie KODL, která bude otevřena každý den od 1. do 27. května 2023. Jejich dražba bude probíhat 28. května v rámci 89. aukce v Paláci Žofín a simultánně i na aukčním portálu Artslimit.

Díla, kterých si sám umělec nejvíce vážil: Unikáty z ateliéru Josefa Lieslera poprvé na trhu ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Josef Liesler: Jak se vám líbím, když se šklebím
olej na sololitu, 1985, 115 × 91 cm
vyvolávací cena: 500 000 Kč
odhadní cena: 1 000 000 – 1 500 000 Kč

Josef Liesler: Artisté
olej na plátně, 1966-1967, 280 × 100 cm
vyvolávací cena: 500 000 Kč
odhadní cena: 1 000 000 – 1 500 000 Kč

Josef Liesler: Ona a její poslední oběti
olej na plátně, 1969, 170 × 60 cm
vyvolávací cena: 400 000 Kč
odhadní cena: 1 000 000 – 1 300 000 Kč

Josef Liesler: Sedmi Dudlíková Královna Punkáčů
objekt, 1992, v. 65 cm
vyvolávací cena: 200 000 Kč
odhadní cena: 300 000 – 600 000 Kč

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Dva vzácné obrazy Toyen pochází ze dvou odlišných kontinentů, teď se budou draži …

Toyen bezesporu patří mezi ty umělce a umělkyně, jejichž tvorba byla mnohokrát zkoumána a zpracovávána – proto je vždy velkou událostí, když se na trhu objeví obraz, kter … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Současné umění v aukci ETCETERA 16

Současná doba si žádá současné umění. Ne pro každého jsou atraktivní umělecká díla již nežijících nebo zavedených autorů, ale přesto by rádi doplnili svůj interiér o orig … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Brněnští výtvarníci v Online aukci Arthouse Hejtmánek

Jarní období přeje aukčním nákupům i investování obecně. Probíhají sálové aukce, on-line aukce, veletrhy umění či starožitností. Náš výběr se tentokrát zaměří na brněnsk … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Výstava a pátá online aukce uměleckých děl

Online aukce výtvarných děl pořádaná aukčním portálem Artslimit probíhá do 26. března. Vyvážená kolekce děl 19. a 20. století s přesahy do současné tvorby i starého umění … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama