Slavíček versus Radimský, Nejdražší krajiny roku 2022

Aukční zpravodajství - obrázek Jako souboj dvou vrstevníků odlišného školení se vytříbily dražby krajinomaleb v minulém roce. Jelikož chyběly výraznější prodeje Otakara Lebendy nebo Antonína Hudečka, TOP 10 opanovali téměř zcela Antonín Slavíček a Václav Radimský.

Z pomyslného krajinářského souboje vyšel loni na aukcích vítězně Václav Radimský. Bilance jeho prodejů byla bezmála 30 milionů korun, což je o 10 milionů více než v roce 2021. Jde o třetí nejlepší výsledek od roku 2014. Vydraženo bylo 22 z 26 nabízených obrazů, 13 z nich pak dosáhlo na milionové částky. Tři z nich dokonce pocházejí z čistě internetových aukcí (dvakrát Galerie Preclík, jedenkrát Artslimit). Autorem nejdražší krajiny loňského roku je ale i přesto Antonín Slavíček.

Slavíčkových maleb bylo v uplynulém roce k mání devět, prodalo se osm z nich. Celkový obrat činil 15 milionů korun, což byla méně než polovina sumy vydané za podobný počet umělcových prací v roce 2021. I když se neprodala žádná jeho díla, která by dosahovala závratných cen, byla nabídka obrazů kvalitní, vesměs však komornějších formátů. Větší rozměry měla pouze Cesta v parku, obraz pocházející z majetku Maxe Švabinského, který u Aukčního domu Zezula v prosinci vystoupal ze 720 až na 4,02 milionu korun. To je nejvyšší cena za krajinomalbu v loňském roce.

Do TOP 10 se dostaly ještě tři Slavíčkovy obrazy: dva příklady malířovy pozdní tvorby Žito (Oldřichovec) z roku 1908 (European Arts za 3,22 milionu korun) a o rok mladší Obilí (Galerie Kodl za 2,52 milionu korun), v nichž Slavíček dostává krajinu až na pokraj abstrakce. V mladší malbě je stejná důležitost věnována jak krajině, tak obloze, což je typickým prvkem jedné skupiny pozdních Slavíčkových obrazů. Poslední, vskutku komorní malbou, byl výjev zobrazující soubor řemeslnických lidových staveb tzv. Betlém v Hlinsku, olej vzniklý po roce 1903, jehož majitelem byl i Vítězslav Nezval (Galerie Kodl, 2,52 milionu korun).

...

Celý článek naleznete na Art+ ZDE

Publisher: www.artplus.cz

Slavíček versus Radimský, Nejdražší krajiny r… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island
Vyšívané pohádky Venduly Chalánkové
Vyšívané pohádky Venduly Chalánkové
ŘÍMSKÉ FONTÁNY
ŘÍMSKÉ FONTÁNY

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Nejstarší šperky a ozdoby těla