My zde zmíníme tentokrát ale jinou výjimečnou položku, a sice obraz Václava Brožíka, jehož díla na aukcích nejsou až tak častá. Obraz je nabízen pod č. 301 a nese název U brodu - Z francouzského venkova.
Jedná se o olej na dřevěné desce (sestává ze dvou částí), signováno vpravo dole V BROŽÍK. Dle přiloženého znaleckého posudku lze dané dílo zařadit do druhé poloviny osmdesátých let 19. století. V nabízeném obraze Brožík zachytil kravičku s mladým býčkem napájejícím se u brodu v popředí, v pozadí se nachází větrný mlýn. Je to jedna z variant podobných krajinných kompozicí s dobytkem, které autor namaloval v různých formátech na plátně nebo na dřevě. Dr. Blažíčková - Horová v přiloženém posudku konstatuje, že "Také předložená scenerie patří ke zdařilým pracím Václava Brožíka z oblasti venkovských námětů."
Rozměr 56 x 68 (78 x 91) cm. Vyvolávací cena 230.000 Kč.
Václav Brožík (1851 – 1901) Studium na pražské a drážďanské akademii, Brožík byl členem výtvarné generace Národního divadla, v roce 1884 obdržel v Paříži kříž Čestné legie, stal se jejím důstojníkem, dále byl členem francouzské akademie, členem České akademie věd a umění atd. Jeho komorní krajinářské práce jsou Tomanem zasazovány do roku 1899.