Výstava fotografií Rudolfa Sandala poprvé ukáže originální snímky naší meziválečné architektury

Architektura - obrázek

Avantgardní architekturu prvorepublikového Československa na originálních fotografiích Rudolfa Sandala mladšího uvidí návštěvníci na nové výstavě Muzea města Brna. Nese název „Vize modernosti.

Rudolf Sandalo (1899–1980)“ a představí vůbec poprvé, v tak rozsáhlé prezentaci, dílo tohoto brněnského tvůrce. Sandalo fotografoval moderní architekturu v Brně i jinde v Československu. Jeho snímky vily Tugendhat proslavily tuto ikonu světové moderní architektury i v USA a svou uměleckou úrovní se řadí k absolutní špičce v oboru fotografie architektury.

foto k článkuMuzeum města Brna představuje to nejcennější ze své architektonické sbírky: veřejnost uvidí řadu originálních fotografií Rudolfa Sandala ml., které jsou známé z publikací o československé i světové moderní architektuře. „Na Sandalových fotografiích je charakteristický příklad práce autora se světlem a stínem, dokonale ztvárňují podstatu moderní architektury. Sandalo zcela porozuměl záměrům a vizím soudobých architektů; dokázal ve svých fotografiích zachytit ducha modernosti jejich staveb. Při fotografování čekal na optimální světelné podmínky a následné retuše snímků důsledně a pečlivě prováděl na skleněných negativech,“ osvětluje Sandalův význam Jindřich Chatrný, spoluautor výstavy a vedoucí Oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Sandalo dokumentoval realizace staveb Bohuslava Fuchse, Ernsta Wiesnera, Josefa Poláška, Jindřicha Kumpošta, Václava Dvořáka aj.

foto k článkuSpoluautorka výstavy Dagmar Černoušková upozorňuje, že „Sandalova talentu si všiml i Ludwig Mies van der Rohe, který jej pověřil fotografováním vily Tugendhat. Dvě Sandalovy fotografie si dokonce vybral Miesův přítel, architekt Philip Johnson na výstavu ´The International Style´, uspořádané v roce 1932 v Muzeu moderního umění v New Yorku. Sandalova fotografie vily se tehdy objevila i na titulní straně katalogu výstavy, který připravili Henry Russell Hitschcock a Philip Johnson, a pak také na přebalu dnes již ikonické publikace téže autorské dvojice ´The International Style´: Architecture Since 1922.“ Soubor dvaačtyřiceti originálních Sandalových pozitivů vily Tugendhat získalo Muzeum města Brna v roce 2012. Polovinu z nich může nyní zcela poprvé obdivovat i veřejnost.

foto k článkuVýstava celkově zahrnuje na dvě stovky Sandalových originálních snímků, z nichž většina pochází z pozůstalostí architektů a stavitelských firem. K vidění jsou např. fotografie Moravské banky, hotelu Avion či kavárny Savoy v Brně, zotavovny Morava v Tatranské Lomnici, koupaliště Zelená žába v Trenčianských Teplicích i moderních staveb v Bratislavě, Nitře či Košicích. Vystaveny jsou také ukázky našich a zahraničních odborných časopisů, v nichž se Sandalovy fotografie objevovaly, a koláž Bohuslava Fuchse, v níž architekt použil Sandalovy snímky Městských lázní na Kopečné ulici v Brně.

foto k článkuVýstava je dedikovaná Iloši Crhonkovi, zakladateli architektonické sbírky Muzea města Brna. Díky jeho badatelské a akviziční činnosti dnes Muzeum města Brna vlastní unikátní fotografie od Rudolfa Sandala mladšího a je tak zřejmě jedinou kulturní institucí na světě, která disponuje takto rozsáhlým fondem jeho pozitivů. Nyní, u příležitosti 100 let od vzniku republiky, představí muzeum architekturu mladého Československa právě prostřednictvím Sandalova výjimečného fotografického díla. Výstava probíhá na hradě Špilberku od 31. května do 26. srpna a z důvodu ochrany cenných originálů nebude prodloužena. Menší část výstavy je i v technickém podlaží vily Tugendhat, a to od 6. června do 26. srpna.

Výstava fotografií Rudolfa Sandala poprvé ukáže originální snímky naší meziválečné architektury ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Rudolf Sandalo. Villa Tugendhat. 1931
Autor: Chatrný, Jindřich; Černoušková, Dagmar; Valdhansová, Lucie (eds.).
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Architektura - obrázek

Podzimní DEN ARCHITEKTURY se opět rozrostl, představí Architekturu společně

Běh za architekturou, horské túry, plavba parníkem, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či histor … Celý článek

Architektura - obrázek

Brasília – město – sen:  mladé město s fantastickou architekturou

První publikace v češtině, která komplexně představuje ideu a architekturu brazilského hlavního města Brasília – odedávného snu Brazilců, který zrealizoval v rekordně krá … Celý článek

Architektura - obrázek

Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo

Výstava je věnovaná životu a dílu významného moderního architekta Alfreda Neumanna, svázaného s Brnem, kde prožil většinu svého života, přestože jeho stavby najdeme přede … Celý článek

Architektura - obrázek

90 let kolonie Nový dům v jedinečné publikaci Muzea města Brna

Muzeum města Brna právě vydává svoji novou publikaci. Kurátoři z Oddělení dějin architektury zaměřili svoji pozornost na brněnskou kolonii Nový dům, která vznikla přesně … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama