Růžová zahrádka. Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše.

Autor: 2012Arbor Vitae

Obsáhlá publikace s 333 barevnými reprodukcemi, vycházející u příležitosti stejnojmenné výstavy v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

1 290 
včetně dph
skladem
Název: Růžová zahrádka. Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše.  ISBN: 9788087164150  Rok:   EAN: 9788087164150  Hmotnost: 2.14 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 264  Rozměr: 200 x 300 mm  Nakladatel: Arbor Vitae
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Růžová zahrádka. Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše., Jan Poš, Pavel Černý, Zdeněk R. Nešpor, Jan Kvapil, Jiří Šalamoun, Anežka Šimková

Kniha poprvé komplexně seznamuje čtenáře s fenoménem rukopisných modlitebních knížek 18. a 19. století, které jsou fascinující a nedoceněnou kapitolou historie knižní kultury dvojjazyčného českého a moravského venkova. Předlohami pro jejich opisy byly tehdy hojně rozšířené tisky modlitebních knih; ručně je opisovali, zdobili a ilustrovali nejčastěji učitelé a jiní laici, a dodávali jim tak novou výtvarnou kvalitu. Odborná teoretická část knihy doplněná obrazovým doprovodem obsahuje studii Jana Poše, původního majitele této ojedinělé sbírky modlitebních knížek, která je zaměřena na výtvarné kvality rukopisů, další studie Pavla Černého, Zdeňka R. Nešpora a Jana Kvapila uvádějí tyto artefakty do obecnějších kulturněhistorických souvislostí, textovou část doplňuje vzpomínková esej Jiřího Šalamouna, věnovaná sběrateli Janu Pošovi. Těžištěm knihy jsou obrazové medailony jedenapadesáti vybraných českých a německých rukopisů, ukazující v rozsáhlé obrazové příloze na rozmanitost výtvarných přístupů jednotlivých autorů. Součástí publikace je německé a anglické resumé.

Publikace byla oceněna ve dvou prestižních soutěžích, a to Nejkrásnější knihu roku, ve které získalo 1. cenu v kategorii Svazu polygrafických podnikatelů za vynikající polygrafické zpracování a dále v Národní soutěži muzeí Gloria musealis v kategorii Muzejní Publikace roku 2009.

Růžová zahrádka. Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše.