ProLuka - pod vršovickým nebem

Autor: Česky2017neuveden

Publikace ProLuka pod vršovickým nebem mapuje šestiletou existenci (2012-2017) ojedinělého projektu venkovní galerie ProLuka.

350 
včetně dph
skladem
Název: ProLuka - pod vršovickým nebem  ISBN: 978-80-270-2444-5  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788027024445  Hmotnost: 0.64 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 256  Rozměr: 165 x 235  mm  Nakladatel: neuveden
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ ProLuka - pod vršovickým nebem, Denisa Václavová, Krištof Kintera

Tento netradiční výstavní prostor se nacházel na malém zanedbaném „území nikoho“ mezi vršovickými ulicemi Krymská a Ruská, jenž vznikl zbouráním bloku domů v 70. a 80. letech minulého století. Galerii zaměřenou na prezentaci dočasných děl zde iniciovali a po celou dobu kurátorsky vedli Denisa Václavová, kulturní organizátorka a dramaturgyně festivalu 4+4 dny v pohybu, a sochař Krištof Kintera, oba rovněž autoři publikace. Za dobu své existence se v ProLuce představilo více než 22 site-specifických projektů současných českých umělců.
V úvodní kapitole ozřejmují autoři publikace důvody, které je k iniciování venkovní galerie inspirovaly. Silný vztah k místu (oba ve Vršovicích prožili dětství a stále zde žijí) je přivedl k hledání možností, jaké by opuštěná proluka mohla v životě zdejší komunity hrát. Pravidelné instalování uměleckých děl a pořádání doprovodných kulturně-společenských akcí pak do této části Vršovic vneslo nový život a tím ji vlastně znovu etablovalo jako přirozené centrum městské části. Podstatná část publikace je věnována rozhovorům, které po ukončení činnosti galerie vedla Václavová s některými z vystavujících umělců. Čtenáři se zde nabízí možnost bezprostředně nahlédnout do myšlení lidí, kteří se zabývají možnostmi fungování a poslání současného umění ve veřejném prostoru a kteří k tomuto - dnes stále aktuálnějšímu - tématu přistupují citlivým, invenčním, ale i velmi (sebe)kritickým způsobem. Publikace obsahuje bohatou fotodokumentaci zachycující jednak „paměť místa“ v průběhu století, ale především všechny umělecké projekty, které galerie ProLuka za dobu svého trvání představila.

ProLuka - pod vršovickým nebem