Miroslav Jiránek / plakáty,ilustrace,typografie

Autor: Česky2009Galerie La Femme

Průřez tvorby Miroslava Jiránka - plakáty, ilustrace, typografie, obrazy.

Již není v prodeji
Název: Miroslav Jiránek / plakáty,ilustrace,typografie  ISBN: 978-80-86085-91-3  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788086085913  Hmotnost: 0.36 kg  Vazba: brožovaná s přebalem  Počet stran: 135  Rozměr: 160 x 190 mm  Nakladatel: Galerie La Femme
informace ke knize

Detail knihy ~ Miroslav Jiránek / plakáty,ilustrace,typografie, Bohuslav Holý, Lubomír Martínek, Miroslav Jiránek

oslav Jiránek se narodil 27.11.1951 v Kolíně, od šesti let žil ve Štětí, v domě s vyhlídkou na hladinu Labe. Už v dětství se řeka stala jedním z hlavních motivů jeho myšlení a voda je rovněž častým prvkem jeho malířské tvorby. V blízkých lesích Kokořínska s mnoha magickými místy se utvářel jeho intimní vztah ke krajině, někde mezi pískovcovými skalami porostlými mechem dostal i neodolatelnou chuť malovat.
Na studia odešel do Prahy, na střední škole grafické pod Petřínem vystudoval úpravu tisku a na Vysoké škole umělecko-průmyslové užitou grafiku.
V Praze se usadil natrvalo, často ale pobývá na venkově, v Hlínovišti nedaleko Bezdězu. Vystudovanému oboru se věnoval přibližně 10 let, hlavní náplní práce byly plakáty, ilustrace a typografie (např. plakáty Tec…, Marsyas, Sport-turist, Znojma, série plakátů s ohroženými druhy zvířat pro pražskou ZOO, ilustrace v knihách Antika žertovně zčeštěn, Válečníkova píseň, Moudrost starých Římanů, typografie v publikacích John Lennon, Šuplík plný Zappy, Láska je kytarové sólo).
Koncem osmdesátých let užitou práci postupně omezoval, volná malba ho bavila víc. Pochopil, že je pro něj příliš obtížné pracovat v obou těchto výtvarných kategoriích a od začátku devadesátých let se věnuje téměř výhradně volné tvorbě. Většina jeho prací jsou olejomalby, převažují obrazy s klidnou, meditativní náladou.
Jeho obrazy našly své místo v menších soukromých sbírkách a není jich mnoho, protože autor při práci nerad spěchá.

Miroslav Jiránek / plakáty,ilustrace,typografie