Mezičas - Adéla Matasová

Autor
InformaceČesky, 2023
PopisRozsáhlá monografie Mezičas v česko – anglické mutaci představuje laické i odborné veřejností systematicky a zevrubně zpracovaný umělecký odkaz Adély …
více informací
Dostupnostdo týdne
Cena s DPH
1 500
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie Středočeského kraje
ISBN9788070562345
EAN9788070562345
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.90 Kg
Rozměr210x270 mm
Vazbavázaná
Počet stran426

Bližší informace o knize "Mezičas - Adéla Matasová"

Rozsáhlá monografie Mezičas v česko – anglické mutaci představuje laické i odborné veřejností systematicky a zevrubně zpracovaný umělecký odkaz Adély Matasové, jež v roce 2021 získala Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění, především za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost. Mezičas - Adéla Matasová, autor kolektiv.


Anotace knihy " Mezičas - Adéla Matasová, autor kolektiv"

Anotace
Rozsáhlá monografie Mezičas v česko – anglické mutaci představuje laické i odborné veřejností systematicky a zevrubně zpracovaný umělecký odkaz Adély Matasové, jež v roce 2021 získala Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění, především za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost.

Publikace je strukturována do několika textových i obrazových částí. Kniha je členěna do čtyř zásadních kapitol, kterým předchází vizuální úvod prezentující dosud nepublikované, ve své době naprosto progresivní a inovátorské dílo. Jedná se o kreslený scénář a dokumentární fotografie k scénickému představení – Pohybová akce k hudbě E. Varése, které se uskutečnilo v divadle v Českých Budějovicích v roce 1974. Na toto překvapivé obrazové antré navazuje rozhovor hlavní editorky Pavlíny Morganové s Adélou Matasovou o žití ve složité době, o mezilidských vztazích, práci a umění. Rozhovor je graficky „podbarven“ dobovými osobními fotografickými záběry. Pak už následují stěžejní kunsthistorické a badatelské texty ve čtyřem oddělených kapitolách, které jsou prokládány reprodukcemi děl Matasové, pohledy do jejích výstav, realizací a projektů.
První kapitola, jejíž autorkou je výše zmiňována editorka a kunsthistorička Pavlína Morganová, nese název „Osobní výzkum světa. Tvorba před rokem 1989.“ P. Morganová zde sleduje tvorbu Matasové od prvotního formování umělkyně na studiích až po další umělecký vývoj v průběhu následujících 70. a 80. let.
Na tuto kapitolu úzce navazuje další textový vstup významné kurátorky a kunsthistoričky Martiny Pachmanové. Její badatelský příspěvek “Překonávat hranice těla a prostoru. Tvorba po roce 1990“ mapuje a analyzuje posun tvorby Matasové od Sametové revoluce až po její nejsoučasnější práce.
Následný text kurátorky GASK, Veroniky Marešové, „Cesta vody. Dešťové stěny a Site – Specific východiska“ cílí na exteriérové projekty, instalace a intervence ve veřejném prostoru či v krajině se zvláštním důrazem na nejaktuálnější instalaci Dešťovou stěnu IV v jezuitských zahradách Galerie Středočeského kraje – GASK v Kutné Hoře.
Poslední kapitola „Metasystémy“ kurátora Michala Kolečka je věnována retrospektivní výstavě se stejnojmenným názvem, jež barvitě a mnohovrstevnatě demonstrovala širokospektrální záběr autorky napříč jejím celoživotním dílem. Výstava Metasystémy (uskutečněná 20.3.-5.6. 2022 v GASK, KH) také aktivizovala myšlenku zrealizovat dosud nezpracovanou a nevydanou monografii Adély Matasové zabývající se hlouběji jejím uměním.
Závěr knihy krom životopisné chronologie a záznamu účasti na samostatných skupinových výstavách, sympoziích či stážích A. Matasové, obsahuje především sumární soupis děl s obrazovým doprovodem, jenž je velmi cenným encyklopedickým materiálem pro další badatelský výzkum na poli výtvarného umění..
Galerie Středočeského kraje

Obsah knihy: Mezičas - Adéla Matasová

Mezičas - Adéla Matasová - examplesMezičas - Adéla Matasová - examplesMezičas - Adéla Matasová - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz