Kutnohorská iluminace

Autor: Česky2010Galerie Středočeského kraje

Publikace o Kutnohorské iluminaci

350 
včetně dph
skladem
Název: Kutnohorská iluminace  ISBN: 9788070561607  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788070561607  Hmotnost: 0.45 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 134  Rozměr: 190x260 mm  Nakladatel: Galerie Středočeského kraje
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Kutnohorská iluminace, Ivo Purš, Milada Studničková

Galerie Středočeského kraje získala v prosinci roku 2009 v aukci londýnského aukčního domu Sotheby`s výjimečnou pozdně středověkou iluminaci s vyobrazením dobývání a zpracování stříbra v Kutné Hoře. Za pět set deset tisíc liber se tak zpět do Čech dostala jedinečná iluminace velkého formátu (442 x 643 mm) na pergamenu, která byla doposud známá pouze z černobílých fotografií z 20. let minulého století.

Této tzv. Kutnohorské iluminaci věnovali hned po jejím transportu do České republiky velkou pozornost odborníci různých oborů a jedním z výsledků jejich zkoumání je i reprezentativní publikace, kterou nedávno vydala kutnohorská galerie. Autory textů jsou Milada Studničková, která se věnuje iluminaci po stránce uměleckohistorické, a Ivo Purš, který se podrobněji zabývá její ikonografií a přibližuje dobývání, prodej a zpracování stříbra v Kutné Hoře.

Rozměrná iluminace pochází pravděpodobně z nějakého kutnohorského liturgického rukopisu a vznikla na konci 15. století. Bohužel přesnější datace není zatím možná, lze pouze konstatovat, že vznikla po roce 1490. Přímo se nabízí srovnání s podobnými celostránkovými iluminacemi, které se nám dochovaly v Kutnohorském antifonáři z roku 1471 (dnes v Národní knihovně v Praze) a v Kutnohorském graduálu z doby kolem roku 1490 (v majetku Rakouské národní knihovny ve Vídni).

Kutnohorská iluminace vznikla pravděpodobně na základě úvodní celostránkové „ilustrace" Kutnohorského graduálu, jak je doloženo četnými důkazy. Dílo je dáváno do souvislosti zejména s dílnou Mistra Matouše, která byla činná na konci 15. století v Praze a v níž vznikl kromě výše zmíněného Kutnohorského graduálu také o něco mladší Smíškovský graduál. Jsou naznačeny i další inspirační „zdroje", ale bádání ještě není u konce.

Větší část publikace je věnována samotnému dolování a zpracování stříbra. Ivo Purš zasvěceně přibližuje všechny procesy spjaté s těžbou rudy a jejím následným zpracováním (třídění, drcení, promývání). Otvírá se před námi nejen pestrý svět středověkých horníků a jejich pomocníků s mnoha detaily, ale také rudokupců, kteří odevzdávali zakoupenou rudu k dalšímu zpracování, kdy se z ní zhutněním získalo stříbro, z něhož se pak razily mince. Kutnohorská iluminace je vlastně zkratkovitým vyobrazením všech těchto procesů, i když se iluminátorovi nepodařilo zachytit úplně všechny. Velká pozornost je také věnována mincovně českých králů, Vlašskému dvoru.

Poutavý text je doplněn velkým množstvím barevných reprodukcí, zejména pak zajímavých detailů Kutnohorské iluminace a Kutnohorského graduálu, s nimž je zakoupené dílo srovnáváno.

Kutnohorská iluminace