Jiří Georg Jilovský 1884–1958

Sleva 61%
Autor
InformaceČesky, 2020
PopisDílo Jílovského, z hlediska jeho původu a tvorby, patří geograficky v širším kontextu jak do českých dějin umění, tak dějin umění Německa. Paradoxem j…
více informací
Dostupnostskladem
Běžná cena1 790 Kč - SLEVA 61%
Cena s DPH
690
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN9788088256144
EAN9788088256144
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost2.14 Kg
Rozměr160 x 244 mm
VazbaV4
Počet stran240

Bližší informace o knize "Jiří Georg Jilovský 1884–1958"

Dílo Jílovského, z hlediska jeho původu a tvorby, patří geograficky v širším kontextu jak do českých dějin umění, tak dějin umění Německa. Paradoxem je, že stejně jako kdysi židovské etnikum mělo býti vyhlazeno a zapomenuto, jsou i tito česko-němečtí umělci zcela neprávem českými i německými dějinami umění dosud opomíjeni, byť jejich díla patří k mistrovským. Jiří Georg Jilovský 1884–1958, autor Pavel Růt (ed.).


Anotace knihy " Jiří Georg Jilovský 1884–1958, autor Pavel Růt (ed.)"

Jiří Jílovský (1884 – 1958) vstoupil do profesionálního života po ukončení pražské akademie v roce 1908, kdy se ve skupině Jung-Prag zaujal místo Richarda Teschnera. Mimo knižní úpravy byl autorem ex-libris, u kterého se řadí mezi zakladatele žánru, jako takového. Byl virtuózním kreslířem a ovládal všechny grafické techniky. V malbě se především zabýval portréty, malbou v plenéru a starou Prahou. Tu zachycoval i v grafice. Dá se označit spolu s Aloisem Wiererem za poslední novoromantické malíře. Důležité bylo i jeho členství v pražské zednářské lóži Schlaraffie, sídlící ve Štěpánské ulici. Řada prací, zejména z počátku jeho tvorby, se zaobírá mytologií, pohádkou a symbolikou. V jeho podání má každý prvek svébytný význam, například v grafikách staré Prahy si pohrává s oblohou, která určuje náladu, zatímco drobná figurální stafáž vypráví příběh. Za druhé světové války jeho dva synové zemřeli v koncentračním táboře. On sám přežil zásluhou toho, že ho z Osvětimi převezli do Sachsenhausenu, kde byl zaměstnán v padělatelské dílně (příběh byl zfilmován pod názvem Ďáblova dílna), která vyráběla padělky anglických liber. Po návratu z koncentračního tábora se snažil vrátit se ke své práci. Ateliér byl stejně, jako u řady dalších česko-německých autorů za války zničen. Většina volných prací, tak nenávratně zmizela. Jiří Georg Jílovský umírá zapomenut v roce 1958. Arno Pařík, největším znalec Jilovského tvorby, ji přehledně propojil do tematických kapitol, rozsáhlý obrazový doprovod je sumou toho nejlepšího z jeho díla.

Kniha je důležitým přínosem pro rozšíření kulturního, uměleckého a historického povědomí o německo-česko-židovské diaspoře. Arbor vitae societas systematicky mapuje působení umění českých Němců, monografie Jiřího Jílovského je součástí ediční řady, která se mu věnuje..
Arbor Vitae


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz