Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů

rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%
Autor
InformaceČesky, 2018
PopisKatalog k výstavě: Jan Zrzavý, ze sbírek soukromých sběratelů. Musem Kampa, 24.3. - 1.7.2018
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
650
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelMuseum Kampa
ISBN9788087344408
EAN9788087344408
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.90 Kg
Rozměr265x280 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran112

Bližší informace o knize "Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů"

Katalog k výstavě: Jan Zrzavý, ze sbírek soukromých sběratelů. Musem Kampa, 24.3. - 1.7.2018 Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů, autor Helena Musilová (ed.).


Anotace knihy " Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů, autor Helena Musilová (ed.)"

Poetické kvality díla Jana Zrzavého, jeho ilustrace k Erbenově Kytici a k Máchovu Máji, melancholie a mollový smutek dojímaly citlivá nitra Češek a Čechů po mnoho desetiletí. Byl živou legendou, když si vykračoval s hůlkou a baretem po zámeckých schodech ke svému ateliéru v domě sochařky Hany Wichterlové. Lidé ho na ulici poznávali a oslovovali ho. V poslední etapě svého života byl považován za umělce vskutku národního.

Vycházel ze symbolismu počátku 20. století. Byl vždycky svůj, zcela odlišný, po avantgardních počátcích ho můžeme nejblíže přiřadit mezi umělce preferující neoklasicismus, novou věcnost, magický realismus, lze hovořit i o metafyzické malbě.

Nejúspěšnější obrazy Jana Zrzavého nejsou spontánní, naopak, komponoval jejich stavbu velmi pečlivě. Maloval převážně v noci. Nepotřeboval denní světlo a motiv před sebou, nebyl realistický malíř, pracoval zpaměti a podle skic. Ke každému obrazu vznikla řada přípravných kreseb a také finální kresba uhlem obvykle ve stejné velikosti.

Výstava se soustředí na čtyři nejdůležitější okruhy autorova díla. Rané, radostné, expresivní a někdy i erotické kresby okolo první světové války nahrazují stylizované převážně ženské figury nadané psychologickým obsahem. Neobyčejnou intenzitou působí náboženské motivy, tváře usměvavých andělů, Krista a Jana Křtitele prozářených mocným charismatickým tajemstvím. Poslední část výstavy tvoří krajiny z Bretaně i Čech, z Vysočiny i Ostravska, z římské Via Appia a z Benátek. Na obrazech Benátek a většiny zátiší dominuje geometrie, jen zlehka připodobněná odrazu skutečného světa.

Krajina Jana Zrzavého je vždy jevištěm, kam ještě nepřišli lidé, nebo scénu právě opustili. A je zároveň zátiším, jen místo jablek a váz jsou zde domky, stromy, kříže a studny. Také lodě autor namaloval v závětří přístavu v Camaretu, rozhozené na poklidné hladině jako jablka a hrušky po ubrusu. Mezi vystavenými pracemi se nacházejí i mnohé aukční rekordy posledních let.kurátorky: Martina Vítková a Petra Patlejchová.
Museum Kampa

Obsah knihy: Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů

Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů - examplesJan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů - examplesJan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů - examples

Recenze knihy: Jan Zrzavý. ze sbírek soukromých sběratelů


rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%, Ověřený zákazník, 05.05.2018, Heureka.cz
Klady: Krásná kniha ,mám rád obrazy Jana Zrzavého.
rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%, Ověřený zákazník, Václav Benák, 05.05.2018, Heureka.cz
Klady: Krásná kniha ,mám rád obrazy Jana Zrzavého.

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz