Filla - Kubišta. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce

Autor
InformaceČesky, 2019
PopisPublikace detailně mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu“ Bohumila Kubišty a Emila Fil…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelB&P Publishing
ISBN978-80-7485-187-2
EAN9788074851872
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.84 Kg
Rozměr140 x 210 mm
Vazbavázaná
Počet stran296

Bližší informace o knize "Filla - Kubišta. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce"

Publikace detailně mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu“ Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, nastupujících na uměleckou scénu v prvním a druhém desetiletí 20. století. Filla - Kubišta. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce, autor Marie Rakušanová.


Anotace knihy " Filla - Kubišta. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce, autor Marie Rakušanová"

Vzájemné působení dvou silných osobností vedlo nejprve k eskalaci tvůrčích výbojů, po roce 1911 však jejich názorová kolize roztříštila společné generační úsilí a oslabila program prosazovaný uvnitř umělecké komunity v Čechách, který původně sebevědomě mířil také za hranice.

Prostřednictvím vzájemné interakce uměleckých děl Bohumila Kubišty a Emila Filly ze ZČG i jiných sbírek rekonstruuje publikace rozpravu obou hlavních aktérů, přičemž jejich disputace je doplněna o hlasy jejich přátel i tvůrčích protivníků z řad českých, českoněmeckých a židovských malířů a sochařů (Friedrich Feigl, Willy Nowak, Georg Kars, Otto Gutfreund, Josef Čapek, Jan Zrzavý, Václav Špála, Antonín Procházka). Pozornost je věnována i situaci po smrti Bohumila Kubišty, kdy se jeho odkazu ujala nejmladší generace a dále ho rozvíjela, často v otevřené opozici vůči Emilu Fillovi..
B&P Publishing

Recenze knihy: Filla - Kubišta. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce


rating - 4,75rating - 4,75rating - 4,75rating - 4,75rating - 4,75 95%, Zákazník, 30.08.2019, iUmeni
Katalog k excelentní výstavě v Plzni, tvrdé desky, škoda menšího rozměru

Omlouváme se našim zákazníkům, vzhledem k dovolené objednávky od 30.7. do 8.8.2021 budou expedovány ihned 9.8.2021. Většinu zboží máme skladem.

Děkujeme za pochopení