Contemporary Painting (World of Art)

Autor: Anglicky2021Thames & Hudson

Malba je neustále se rozšiřující a vyvíjející se médium. Radikální změny, ke kterým došlo od šedesátých a sedmdesátých let - období, kdy došlo k posunu od modernistického k postmodernímu vizuálnímu jazyku - vedly k jeho novému oživení jako praxi, která mu dodávala energii a rozmanitost, která přetrvává dodnes.

569 
včetně dph
do týdne
Název: Contemporary Painting (World of Art)  ISBN: 9780500294635  Jazyk: Anglicky  Rok:   EAN: 9780500294635  Hmotnost: 1.90 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 216  Rozměr: 150 x 210 cm  Nakladatel: Thames & Hudson
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Contemporary Painting (World of Art), Suzanne Hudson

An international survey exploring the many ways in which painting is re-approached, re-imagined and challenged by today’s artists
Painting is a continually expanding and evolving medium. The radical changes that have taken place since the 1960s and 1970s – the period that saw the shift from a modernist to a postmodernist visual language – have led to its reinvigoration as a practice, lending it an energy and diversity that persist today.

In Contemporary Painting, renowned critic and art historian Suzanne Hudson offers an intelligent and original survey of the subject: a rigorous critical snapshot that brings together more than 250 renowned artists from around the world, whose ideas and aesthetics characterize the painting of our time. These luminaries include Cecily Brown, Theaster Gates, Josh Smith, Jenny Saville, Julie Mehretu, Takashi Murakami, Gabriel Orozco, Christina Quarles, Kara Walker, Kehinde Wiley, Zhang Xiaogang and many others.

Contemporary Painting (World of Art)