Cézanne Drawing

Autor
InformaceAnglicky, 2021
PopisI když je nejčastěji oslavován jako malíř, mimořádná vize Paula Cézanna byla podněcována jeho experimenty na papíře-
více informací
Dostupnostdo týdne
Cena s DPH
1 140
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN9781633451261
EAN9781633451261
JazykAnglicky
Rok vydání
Hmotnost1.73 Kg
Rozměr230x257 mm
Vazbapevná vazba
Počet stran184

Bližší informace o knize "Cézanne Drawing"

I když je nejčastěji oslavován jako malíř, mimořádná vize Paula Cézanna byla podněcována jeho experimenty na papíře- Cézanne Drawing, autor Jodi Hauptman, Samantha Friedman, Kiko Aebi, Annemarie Iker, Laura Neufeld.


Anotace knihy " Cézanne Drawing, autor Jodi Hauptman, Samantha Friedman, Kiko Aebi, Annemarie Iker, Laura Neufeld"

Although he is most often celebrated as a painter, Paul Cézanne’s extraordinary vision was fuelled by his experiments on paper. In pencil and watercolour, on individual sheets and across the pages of sketchbooks, the artist described form through multiple probing lines; realized compositions through repetitions and transformations; and conjured kaleidoscopic colour through laborious layering of watercolour. It is in these material realities of drawing where we see Cézanne at his most modern: embracing the unfinished, making process visible, and actively inviting the viewer to participate in the act of perception.

To date, exhibitions devoted to Cézanne have tended to focus on a single genre, a specific theme, or an isolated moment within the artist’s oeuvre. Published to accompany an exhibition at The Museum of Modern Art, this is the first major effort to unite drawings from across Cézanne’s entire career, tracing the development of his practice on paper, exploring working methods that transcend subject, and devoting research to conservation as well as curatorial fronts..
Arbor Vitae


Omlouváme se našim zákazníkům, vzhledem k dovolené objednávky od 30.7. do 8.8.2021 budou expedovány ihned 9.8.2021. Většinu zboží máme skladem.

Děkujeme za pochopení