Šperk - forma - obsah

Autor: Česky2023Uměleckoprůmyslové muzeum

Kniha propojuje šperková díla minulosti i současnosti. Nesleduje časovou osu, ale cesty, kterými šperk nese sdělení. Spíše než teoretickým výkladem, na tyto cesty upozorňuje skupinami šperků z mnoha hledisek odlišných. Přitom zahrnuje kategorii šperku v plném rozsahu, nejen objekty fyzicky stálé i nestálé, ale také díla s charakterem konceptu nebo události.

640 
včetně dph
skladem
Název: Šperk - forma - obsah  ISBN: 978-80–7101–226–9  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788071012269  Hmotnost: 1.50 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 336  Rozměr: 250 x 310 mm  Nakladatel: Uměleckoprůmyslové muzeum
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Šperk - forma - obsah, Petja Matějovič

Těží ze setkání šperků autorských i kolektivních, výbojných i konvenčních. Některé příklady se v průběhu knihy vracejí, aby účastí v jiných skupinách odkryly i další vrstvy šperkové řeči. Zásadním zdrojem děl i základnou myšlenkového konstruktu knihy Šperk – forma – obsah se staly sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM). Přispívají do všech kapitol, nazvaných Šperk a čas; Šperk a světlo; Šperk a tělo; Šperk a figura. V každé z nich se mísí s fondy tuzemských a zahraničních institucí, stejně jako s díly v soukromých rukách, se šperky dosud nošenými i šperky nedochovanými.
Projekt Šperk – forma – obsah představuje společně historické i současné šperky ze sbírek UPM knižní formou vůbec poprvé. Mezi díly datací blízkými i vzdálenými klene ideové můstky. Navazuje tím na instalace šperků ve stálé expozici ART, LIFE. Umění pro život, přístupné od roku 2023 v hlavní budově muzea. Na rozdíl od expozice však sbírková díla UPM zasazuje do kontextu světového fondu šperku. Jako výsledek snahy poukázat na obsahový potenciál šperku předkládá mozaiku témat. Připravuje půdu k hlubšímu pojednání vybraných otázek v budoucích výstavách i publikacích, plánovaných opět pod hlavičkou UPM.

Šperk - forma - obsah