Riedel. SKLO, TRENDY, INOVACE

Autor: Česky2022Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Riedel. SKLO, TRENDY, INOVACE. Užitkové, dekorativní, luxusní a osvětlovací sklo firmy Jos. Riedel a jejích předchůdců (1752–1945)

2 490 
včetně dph
skladem

Doporučená cena 2 990 Kč - SLEVA

Název: Riedel. SKLO, TRENDY, INOVACE  ISBN: 978-80-86397-42-9  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788086397429  Hmotnost: 3.80 kg  Vazba: pevná  Počet stran: 544  Rozměr: 240x240 mm  Nakladatel: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Riedel. SKLO, TRENDY, INOVACE, Petr Nový, Helena Braunová

Firma Jos. Riedel z Polubného v Jizerských horách na severu Čech byla mezi světovými válkami největším sklářským podnikem v Československu. První člen rodu začal v kraji podnikat roku 1752, tedy před 270 lety. Důležitou součástí firemního portfolia byly duté sklo, lisované sklo a svítidla, přesto jsou však Riedelové vnímáni zejména jako producenti bižuterních polotovarů, kde zastávali dominantní roli nejen ve státě, ale i ve světovém kontextu, případně technického skla.

Největší kolekci riedelovského skla na světě spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Na podzim roku 1964 získalo část původní vzorkovny, zahrnující více než 500 autentických kusů především z období let 1880–1938, které průběžně doplňuje vhodnými akvizicemi. V muzeu jsou uloženy též četné střihy, vzorníky, fotografie a materiály archivní povahy, dokumentující činnost firmy. Právě dochované výrobky motivovaly a umožnily vznik publikace.

Cílem monografie, připravené na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou poskytované Ministerstvem kultury ČR, je vůbec poprvé systematicky zmapovat aktivity společnosti Jos. Riedel a jejích předchůdců v oblasti užitkového, dekorativního, luxusního a osvětlovacího skla mezi lety 1752 až 1945. Název monografie byl zvolen se snahou zdůraznit skutečnosti, které byly pro riedelovské sklo po celé období typické – pečlivé sledování technických i výtvarných (designových) trendů a důraz na vlastní vývoj inovací a jejich zavádění do praxe.

Publikace vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou poskytované Ministerstvem kultury ČR.

Riedel. SKLO, TRENDY, INOVACE