Perníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea

Autor
InformaceČesky, 2014
PopisPublikace si klade za cíl přiblížit odborným i laickým zájemcům sbírku perníkářských forem ve sbírkách Etnografického ústavu. V úvodu katalogu je poje…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
220
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelMoravské zemské muzeum
ISBN978-80-7028-427-8
EAN9788070284278
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.10 Kg
Rozměr210 × 255 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran125

Bližší informace o knize "Perníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea"

Publikace si klade za cíl přiblížit odborným i laickým zájemcům sbírku perníkářských forem ve sbírkách Etnografického ústavu. V úvodu katalogu je pojednáno o historii perníku, o jeho výrobě, zdobení, o výskytu a funkcích perníku v lidovém prostředí. Perníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, autor Jarmila Pechová.


Anotace knihy " Perníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, autor Jarmila Pechová"

Samostatná kapitola je věnována historii perníkářství v Brně. Nejobsáhlejší část úvodu se zaměřuje na utváření sbírky forem v Etnografickém ústavu (dříve lidovědném oddělení) MZM a na její typovou a tematickou strukturu. Kromě klasických forem na tvarovaný marcipán či perník s religiózními a profánními motivy (sv. Mikuláš, postavy v historických kostýmech, husaři, miminka, zvířata, srdce, zdobené dýmky a další) jsou to také formy na tabulový a okrouhlý perník, na perníkové tyčinky nebo na speciální perníkářské výrobky, jako byly například konfekty (drobné cukroví) nebo drůbeřka (nejedlá hračka z perníku). Nechybí zmínka o dalších dokladech k perníkářství ve sbírkách MZM a o současných perníkářích a jejich formách.

Druhou část publikace tvoří vlastní katalog, který obsahuje 204 forem a vzhledem k tomu, že některé jsou oboustranné, je k dispozici na 300 záznamů. K vybraným formám jsou v katalogu fotografie (158 ks, autor Kamil Jursa). Publikace je doplněna tematickým rejstříkem, rejstříkem sběratelů a původních majitelů a soupisem datovaných a signovaných forem. Součástí katalogu je seznam odborné literatury a cizojazyčná resumé. Nákresy knihu opatřila brněnská výtvarnice Magdalena Říčná..
Moravské zemské muzeum

Obsah knihy: Perníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea

Perníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea - examplesPerníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea - examplesPerníkářské formy ve sbírkách Etnografického ústavu Moravského zemského muzea - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz