O zlatnictví

Autor: Česky2022Technické muzeum v Brně

Kniha je určena především zlatníkům, a také by měla sloužit jako pomůcka pro práci restaurátorů, konzervátorů, památkářů, historiků umění i pro různé odborné posudky, když je třeba rozpoznat a jednoduše popsat techniku zhotovení.

590 
včetně dph
skladem
Název: O zlatnictví  ISBN: 978-80-7685-014-9  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788076850149  Hmotnost: 0.90 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 288  Rozměr: 212x260 mm  Nakladatel: Technické muzeum v Brně
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ O zlatnictví, Andrej Šumbera

V úvodu knihy naleznete stručný vývoj zlatnického řemesla od jeho počátků, protože obor je spjat s mnoha pro lidstvo významnými objevy. Zlatnictví stálo na počátku tavení kovů a je základem znalosti mnoha metalurgických i chemických procesů. Následující kapitoly se zabývají popisem jednotlivých
zlatnických technik, jak základních způsobů zpracování, tak technik zdobných.

Posláním knihy je také oživit zájem o zlatnictví, proto polovinu knihy tvoří fotografická část – jde většinou o ukázky zlatnických prací, které autor knihy restauroval či zkoumal v rozmezí více než 30 let. Fotografie ukazují krásu zlatnictví, jeho rozmanitost a šíři technik, detaily přibližují způsob zpracování. Na závěr je umístěn slovník s vysvětlením přibližně 650 pojmů zlatnických technik, popisu šperku, úkonů, nářadí a vybavení. Součástí jsou také některé pojmy souvisejících oborů, mj. prubířství, puncovnictví a mineralogie.

Publikace je jedním z výstupů výzkumného projektu NAKI II DG20P02OVV023 Uměleckořemeslné techniky zlatnictví – identifikace, ochrana a zpřístupnění.

O zlatnictví

Obsah, ukázka

Obsah knihy [PDF; 0,1 MB]