Němčice a Staré Hradisko. Spony

Autor: Česky2018Moravské zemské muzeum

Vznik předkládané publikace má již dlouhou historii. U jejího zrodu stál Jiří Meduna, přední moravský specialista na dobu laténskou, který se dlouhodobě zabýval jak výzkumem oppida Staré Hradisko, tak zpracováním materiálu získaného na této lokalitě výzkumy vlastními i svých předchůdců.

390 
včetně dph
skladem
Název: Němčice a Staré Hradisko. Spony  ISBN: 978-80-7028-511-4  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788070285114  Hmotnost: 0.30 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 260  Rozměr: 210x250 mm  Nakladatel: Moravské zemské muzeum
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Němčice a Staré Hradisko. Spony, Miloš Čižmář - Jana Čižmářová - Jiří Meduna

Souběžně se věnoval základnímu zpracování velkého souboru získaného výzkumy Jaroslava Böhma v 30. letech minulého století a výzkumy vlastními (v letech 1964–1966 a 1972–1973). Již v té době se zrodil záměr zveřejňovat postupně po vzoru publikací výsledků výzkumů bavorského oppida Manching jednotlivé druhy nálezů.


Spony jsou obecně považovány za jedny z chronologicky nejcitlivějších předmětů a první publikace nálezů ze Starého Hradiska měla být věnována právě jim. Zpracování souboru se však zbrzdilo, když tragická událost v rodině J. Meduny v roce 1983 utlumila jeho aktivity. Shodou okolností v tomtéž roce Miloš Čižmář obnovil odkryvy na oppidu a po poslední, jedenácté výzkumné sezóně (1993) poskytl J. Medunovi pro připravovaný katalog nové nálezy. V roce 2001 však další rodinná tragédie J. Medunu vyřadila z běžného života zcela a zpracování celého souboru ze Starého Hradiska se s jeho souhlasem ujal M. Čižmář.


Nedlouho poté (2002) však byla znovuobjevena lokalita v Němčicích nad Hanou a M. Čižmář se (kromě svých povinností ředitele brněnského Ústavu archeologické památkové péče) plně věnoval průzkumu a především záchraně tohoto mimořádného naleziště. Protože i tato lokalita poskytla rozsáhlý soubor spon a tím i nový přístup k problematice, rozhodl se M. Čižmář publikovat katalogy spon z obou lokalit současně a jejich vyhodnocením a vzájemným srovnáním přispět k poznání vývoje a chronologie střední a pozdní doby laténské na Moravě. Těžká nemoc a smrt v roce 2012 však i jemu znemožnila tento záměr dovést do konce.

Němčice a Staré Hradisko. Spony