Němčice a Staré Hradisko. Spony

Autor
InformaceČesky, 2018
PopisVznik předkládané publikace má již dlouhou historii. U jejího zrodu stál Jiří Meduna, přední moravský specialista na dobu laténskou, který se dlouhodo…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
390
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelMoravské zemské muzeum
ISBN978-80-7028-511-4
EAN9788070285114
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.30 Kg
Rozměr210x250 mm
Vazbavázaná
Počet stran260

Bližší informace o knize "Němčice a Staré Hradisko. Spony"

Vznik předkládané publikace má již dlouhou historii. U jejího zrodu stál Jiří Meduna, přední moravský specialista na dobu laténskou, který se dlouhodobě zabýval jak výzkumem oppida Staré Hradisko, tak zpracováním materiálu získaného na této lokalitě výzkumy vlastními i svých předchůdců. Němčice a Staré Hradisko. Spony, autor Miloš Čižmář - Jana Čižmářová - Jiří Meduna.


Anotace knihy " Němčice a Staré Hradisko. Spony, autor Miloš Čižmář - Jana Čižmářová - Jiří Meduna"

Souběžně se věnoval základnímu zpracování velkého souboru získaného výzkumy Jaroslava Böhma v 30. letech minulého století a výzkumy vlastními (v letech 1964–1966 a 1972–1973). Již v té době se zrodil záměr zveřejňovat postupně po vzoru publikací výsledků výzkumů bavorského oppida Manching jednotlivé druhy nálezů.


Spony jsou obecně považovány za jedny z chronologicky nejcitlivějších předmětů a první publikace nálezů ze Starého Hradiska měla být věnována právě jim. Zpracování souboru se však zbrzdilo, když tragická událost v rodině J. Meduny v roce 1983 utlumila jeho aktivity. Shodou okolností v tomtéž roce Miloš Čižmář obnovil odkryvy na oppidu a po poslední, jedenácté výzkumné sezóně (1993) poskytl J. Medunovi pro připravovaný katalog nové nálezy. V roce 2001 však další rodinná tragédie J. Medunu vyřadila z běžného života zcela a zpracování celého souboru ze Starého Hradiska se s jeho souhlasem ujal M. Čižmář.


Nedlouho poté (2002) však byla znovuobjevena lokalita v Němčicích nad Hanou a M. Čižmář se (kromě svých povinností ředitele brněnského Ústavu archeologické památkové péče) plně věnoval průzkumu a především záchraně tohoto mimořádného naleziště. Protože i tato lokalita poskytla rozsáhlý soubor spon a tím i nový přístup k problematice, rozhodl se M. Čižmář publikovat katalogy spon z obou lokalit současně a jejich vyhodnocením a vzájemným srovnáním přispět k poznání vývoje a chronologie střední a pozdní doby laténské na Moravě. Těžká nemoc a smrt v roce 2012 však i jemu znemožnila tento záměr dovést do konce..
Moravské zemské muzeum


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz