Kytky v popelnici - Společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu

Autor: 2020Uměleckoprůmyslové muzeum

Monografie Konstantiny Hlaváčkové, historičky umění specializované na textil a módu 20. století, s úvodním textem Pavla Kosatíka, připomíná nejdůležitější události sedmdesátých let a jejich vliv na módu a životní styl obyvatel západních zemí a tehdejšího Československa. Snímky oděvů a oděvních doplňků československé a zahraniční výroby i produktů domácích švadlen doplňují fotografie Freda Kramera a Viktora Koláře.

450 
včetně dph
skladem
Název: Kytky v popelnici - Společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu  ISBN: 978-80-7101-072-2  Rok:   EAN: 9788071010722  Hmotnost: 1.60 kg  Vazba: pevná  Počet stran: 168  Rozměr: 300x215 mm  Nakladatel: Uměleckoprůmyslové muzeum
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Kytky v popelnici - Společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu, Konstantina Hlaváčková

Sedmdesátá léta byla v mnoha ohledech přelomová. V módě se naplno projevily tendence, které se zrodily na konci šedesátých let a teprve v následujícím desetiletí se plně rozvinuly v návaznosti na myšlenky hnutí hippies. Šatníky se zaplnily oblečením z džínoviny a oděvy inspirovanými etnickými styly. Současně s těmito trendy se rozvíjel romantický retro styl ohlížející se především za třicátými a čtyřicátými léty 20. století. Od druhé poloviny desetiletí společně s punkovým hnutím vstoupil do módy fenomén agresivity. Tradiční vysoká móda (haute couture) se rozvíjela pod vlivem takzvané antimódy. K vývoji měl co říci také feminismus. Všechny tyto oděvní tendence, které měly svůj původ v západní Evropě, nacházely odezvu v komunistickém Československu. Byly však přijaty pouze formálně, bez organického spojení formy s obsahem, společností, která se vyvíjela nesvobodně a izolovaně v podmínkách politické represe a nepřirozeně utvářených společenských vztahů.

Kytky v popelnici - Společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu