Liber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve střední Evropě (faksimile)

Autor
InformaceČesky, 2011
PopisLiber Vetustissimus (celý název Liber vetustissimus statutorum et aliarum rerum memorabilium Veteris Urbis Pragensiaje) je jeden z nejvzácnějších skv…
více informací
Dostupnostdo týdne
Cena s DPH
999 000
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelTempus Libri
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost7.50 Kg
Rozměr375x380
Vazbaruční vazba, speciální papír
Počet stran297

Bližší informace o knize "Liber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve střední Evropě (faksimile)"

Liber Vetustissimus (celý název Liber vetustissimus statutorum et aliarum rerum memorabilium Veteris Urbis Pragensiaje) je jeden z nejvzácnějších skvostů fondu archivu hl.m. m Prahu, která vznikla v roce 1310 je tak nestarší městskou knihou ve střední Evropě. Faksimile vyšlo v limitovaném nákladu 7 výtisků. Nabízený kus je č. 4/7 Liber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve střední Evropě (faksimile), autor kolektiv.


Anotace knihy " Liber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve střední Evropě (faksimile), autor kolektiv"

Liber Vetustissimus, plným názvem „Liber vetustissimus statutorum et aliarum rerum memorabilium Veteris Urbis Pragensia“, je kniha psána na papír. Formát knihy je mohutný, je 37,5x28 cm (zmenšený formát A3). Použitý papír je nejspíše italského původu. Kniha má 297 listů, z nichž ne všechny jsou popsány textem. Vazba je pozdější, zhotovená těsně po r. 1399. Původně obsahovala nápis na hřbetě, který se bohužel do dnešní doby nedochoval. Desky knihy jsou potaženy pergamenovými listy z kancionálu z 1. poloviny 14. století. Jedná se o čtyřlinkovou chorální notaci, která je vyvedena červeným a černým inkoustem. Notace je podložena latinským textem písně. Knižní blok se uzavírá vázáním textilních tkanic. Text v knize je psán gotickou polokurzívou a kurzívou, která se užívala ve 14. a na počátku 15. století. Předsádky a potah vnitřních stran desek jsou papírové, nesou filigrán majuskulního M s křížem a uherského znaku.

Kniha obsahuje: Hospodářské záznamy mincovního kolegia z roku 1310; opisy privilegií a listin Starého Města pražského; obecní příjmy a vydání; seznamy městských rad; statuta řemeslnických cechů; zápisy statutů (rozhodnutí) městské rady; zásady vybírání ungeltu; dluhy městské a obecní; zápisy o udělení měšťanského práva; náležitosti k váze obecní a týnské atd.

Rozložení textu naznačuje, že od počátku se zapisovalo do již svázané knihy, přičemž písař zapisoval obsahově příbuznou agendu pohromadě. Kniha tedy byla věcně rozdělena. Toto rozdělení ovšem nebylo zcela důsledné a změnilo se po převazbě na počátku 15. stol. Zápisy v knize jsou psány latinsky, česky a německy. Zastoupení jednotlivých jazyků je však velmi nerovnoměrné. Latina se objevuje hned od počátku a je používána po celou dobu vedení knihy. Brzy se objevuje i němčina - nejvíce německých zápisů je z doby 1327 - 1339, ale tento jazyk je dále využíván až do roku 1419. Použití češtiny počíná na začátku 15. stol. Ve větší míře se české zápisy objevují až na počátku 16. stol., kdy latinu vystřídaly české zápisy o přijetí měšťanství..
Tempus Libri

Obsah knihy: Liber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve střední Evropě (faksimile)

Liber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examplesLiber Vetustissimus - nejstarší městská kronika ve  střední Evropě (faksimile) - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz