Letecké traťové majáky

Autor: Česky2023Technické muzeum v Brně

Letecké traťové majáky jsou krátkou, leč technicky nesmírně zajímavou kapitolou československého letectví. Kapitolou, která prakticky skončila dříve, než začala – a zároveň kapitolou téměř nezpracovanou, na kterou by ovšem byla škoda zapomenout.

220 
včetně dph
skladem
Název: Letecké traťové majáky  ISBN: 978-80-7685-041-5  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788076850415  Hmotnost: 0.50 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 70  Rozměr: 140x167  Nakladatel: Technické muzeum v Brně
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Letecké traťové majáky, Tomáš Přibyl

Při přípravě publikace byl proveden terénní průzkum, zpracovány dobové dokumenty (např. archiv Jana Krumbacha z fondu Technického muzea v Brně) a především „zlatý důl“ v podobě pramenů z Národního archivu. Díky tomu nám po téměř sto letech znovu ožívá úžasný příběh československého výrobního i leteckého průmyslu. Traťové majáky se v československé letecké dopravě používaly ve třicátých letech minulého století. Na základě rostoucí poptávky po letecké dopravě i za zhoršené viditelnosti byl průmysl schopen reagovat velmi rychle a během krátké doby připravit kompletní infrastrukturu pro lety v noci: od majákové věže přes vlastní automatický světelný maják až po organizační stránku věci.

Traťové majáky sloužily k navigaci civilních (ve výjimečných případech i vojenských) letounů na nočních liniích. V Československu vznikla pilotní trať Praha – Brno – Bratislava, která se úspěšně používala. Postavena byla i trať Praha – Plzeň – Přimda, ale v jejím případě skončilo pouze u testovacího letu a nikdy se nedočkala pravidelného provozu. Navíc existovaly i plány na noční osvětlení dalších tratí (Praha – Vídeň, Praha – Lipsko aj.), leč ty nebyly realizovány. Technický rozvoj vedl ke vzniku jednodušších, levnějších a spolehlivějších metod letecké navigace, takže se světelné traťové majáky rychle staly přežitkem.

Letecké traťové majáky