StArt. Sport as a Symbol in the Fine Arts

Autor: Anglicky2016Arbor Vitae

Umělecká díla se sportovní tematikou nemusí být jen součástí obrazových dějin sportu, ale mohou přinášet i svědectví o životě společnosti a člověka. Kniha StArt představuje v pěti kapitolách, doplněných kratšími příspěvky, sport v předních dílech světového i českého umění. Texty: Texty: Vojtěch Lahoda, Milan Pech, Andrea Steckerová, Rostislav Švácha, Tomáš Winter (Dorota Gremlicová, Jiří Kubeš, Jan Lomíček, Elvíra Němečková, Vítězslav Prchal, Lucie Swierczeková, Magda Španihelová)

1 690 
včetně dph
skladem
Název: StArt. Sport as a Symbol in the Fine Arts  ISBN: 9788074670909  Jazyk: Anglicky  Rok:   EAN: 9788074670909  Hmotnost: 1.23 kg  Vazba: V8  Počet stran: 320  Rozměr: 220 x 270 mm  Nakladatel: Arbor Vitae
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ StArt. Sport as a Symbol in the Fine Arts, Rostislav Švácha (ed.)

Nejdříve jako noblesní zábavu, se zaměřením na staré aristokratické sporty 16. až 18. století. Estetickými a erotickými aspekty obnovy řeckého ideálu atletického těla, jak se projevovaly v občanských hnutích tělesné výchovy v 19. století, se zabývá text Sport jako šlechtitel těla. Další kapitola sleduje proměny zobrazování sportovních námětů v umění modernismu a avantgardy a sport jako výraz modernosti v prostředí metropole. Kniha připomíná také kontroverzní roli sportu jako politického nástroje v ideologiích 20. století. Poslední kapitola prezentuje díla, v nichž sportovní téma vyjadřuje stav a úděl člověka v moderním světě a sport je tak chápán jako metafora existence. Srovnávací zahraniční obrazový materiál umožňuje postihnout fenomén sportu a jeho zobrazení ve výtvarném umění komplexně, proto takto koncipovaná kniha – připravená týmem historiků umění z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, Karlovy univerzity, Národní galerie v Praze a Národního muzea – nemá v rámci světa obdobu. Vychází ve spolupráci s Českým olympijským výborem odděleně v české a anglické verzi.

StArt. Sport as a Symbol in the Fine Arts