Jakub Špaňhel

Autor
InformaceČesky, 2011
PopisMonografie k výstavě zároveň bilancuje dosavadní tvorbu autora, výlučného malíře, který na současnou uměleckou scénu vstoupil v 90. letech.
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
1 200
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN80-87164-78-5
EAN9788087164785
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.36 Kg
Rozměr245 x 295 mm
VazbaV8
Počet stran208

Bližší informace o knize "Jakub Špaňhel"

Monografie k výstavě zároveň bilancuje dosavadní tvorbu autora, výlučného malíře, který na současnou uměleckou scénu vstoupil v 90. letech. Jakub Špaňhel, autor Jiří Olič.


Anotace knihy " Jakub Špaňhel, autor Jiří Olič"

„Krása není ničím jiným než počátkem hrůzy, kterou ještě dokážeme snést.“

Rainer Maria Rilke

Jakub Špaňhel (1976) bezesporu patří mezi přední představitele současné české malby. Pověst mimořádného talentu, která Špaňhela provázela už za jeho studií na pražské Akademii, byla záhy po absolutoriu potvrzena několika samostatnými výstavami (Galerie hlavního města Prahy, Národní galerie v Praze…), účastí na většině významných přehlídek malby jeho generace (Perfect Tense v Jízdárně Pražského hradu, stálá expozice Wannieck Gallery atd.). Jeho dosavadní tvorba by se dala rozdělit zhruba do dvou výrazně oddělených poloh, propojených společnými znaky, jako je například tíhnutí k monochromii a formální redukci nebo primární důraz na malířské kvality. Obrazy první skupiny jsou založeny na zobrazení konkrétního motivu v jeho typickém gestickém stylu. Vedle asi nejznámějšího cyklu chrámových interiérů sem patří i série aktů, květin, krajin, portrétů či v poslední době benzinových stanic a budov centrálních bank jednotlivých zemí. Prakticky ve všech případech jde o tradiční žánry, některé z nich – například akty, květiny či chrámové interiéry – se dokonce v ikonografii českého umění neobjevily dlouhá desetiletí. Za předlohu mu většinou slouží fotografie nebo reprodukce obrazu. Druhá skupina děl má minimalisticko-seriální ráz, spočívající v mechanickém opakování jednoduchých prvků za pomoci malířského válečku, třeba „květináčů“, křížků, půllitrů či plachetnic. Česko-anglická monografie se zasvěceným textem Jiřího Oliče zachycuje příběh Špaňhelova života a díla..
Arbor Vitae

Obsah knihy: Jakub Špaňhel

Jakub Špaňhel - examplesJakub Špaňhel - examplesJakub Špaňhel - examplesJakub Špaňhel - examplesJakub Špaňhel - examplesJakub Špaňhel - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz