Alena Nádvorníková

Autor
InformaceČesky, 2011
PopisA. Nádvorníková je nejen teoretičkou umění a básnířkou, ale i autorkou kreseb surrealistického východiska. Kniha představuje její výtvarné dílo, ukázk…
více informací
Dostupnostdo týdne
Cena s DPH
859
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN80-871-6475-4
EAN9788087164754
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.73 Kg
Rozměr250×300 mm
Vazbapevná vazba
Počet stran264

Bližší informace o knize "Alena Nádvorníková"

A. Nádvorníková je nejen teoretičkou umění a básnířkou, ale i autorkou kreseb surrealistického východiska. Kniha představuje její výtvarné dílo, ukázky z poezie a výběr kritických textů. Alena Nádvorníková, autor Alena Nádvorníková, Bertrand Schmitt, Vratislav Effenberger, Roman Erben, Petr Král, Jan Šulc.
Anotace knihy " Alena Nádvorníková, autor Alena Nádvorníková, Bertrand Schmitt, Vratislav Effenberger, Roman Erben, Petr Král, Jan Šulc"

Alena Nádvorníková (1942) je historička umění, členka Surrealistické skupiny v Československu. Šíře jejích aktivit je neuvěřitelně široká – věnuje se teoreticko-kritické činnosti, mimo jiné objevila pro českou veřejnost fenomén art brut; byla kurátorkou mnoha výstav, je autorkou několika básnických sbírek, editorkou knih převážně se vážících k surrealismu a zejména výsostnou kreslířkou. Její kresby si nelze nezapamatovat. Vryjí se do paměti hned napoprvé svou zneklidňující naléhavostí. Rozrušují, a přitom volají po soustředěné pozornosti. Jdou proti srsti tomu, co bychom mohli vnímat jako vnějškově líbivé. Drásají, současně však i zacelují. Chaos je v nich opakovaně vytvářen, a vzápětí zklidňován a zvládán. Jsou dílem spontaneity i kritického postoje. Nic v nich není vposled náhodné, ačkoli vznikají z jedinečné náhody daného okamžiku. Vším, co je jim vlastní, protestují proti intelektuálnímu výkladu, současně však poskytují prostor k téměř nekonečnému počtu asociací a interpretací. Česko-francouzská monografie díla Aleny Nádvorníkové má svou osu ve vývoji její výtvarné práce, jednotliví autoři nazírají z různých úhlů její imaginativní mnohostrannou tvorbu, samozřejmě obsahuje opus jejího života, ukázky z básnického díla, nástin jejích teoretických východisek. To vše propojeno dokládá, že jde o jednu z nejzajímavějších umělkyň současnosti..
Arbor Vitae


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz