Václav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led

Autor
InformaceČesky, 2017
PopisKatalo k výstavě Václav Šerák a žáci - Oheň / Hlína / Led. Termín: od 2. 02. 2017 do 23. 04. 2017
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie umění Karlovy Vary
ISBN978-80-87420-66-9
EAN9788087420669
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.30 Kg
Rozměr210x290 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran116

Bližší informace o knize "Václav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led"

Katalo k výstavě Václav Šerák a žáci - Oheň / Hlína / Led. Termín: od 2. 02. 2017 do 23. 04. 2017 Václav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led, autor D. Hálová.


Anotace knihy " Václav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led, autor D. Hálová"

Václav Šerák (1931) se jako výjimečná osobnost české a evropské keramiky věnuje různým oborům keramické plastiky a designu. Jeho tvorba se vyznačuje prolínáním námětů ze sochařství do designu. Hlavními tématy jsou fragmenty architektury: hliněné plátové konstrukce s otiskem struktury či otiskem tkaniny, točený, dekonstruovaný reliéfní půlkruh a tordovaný sloup s výrazným barevným zpracováním povrchu. Pro Šerákovy práce jsou příznačné dynamické tvary, velkorysé proporce, uměřený detail a expresivní tvarové a barevné pojetí plastik. Václav Šerák, absolvent ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP v Praze (1958), od počátku 60. let spolupracoval s průmyslem a prosazoval nově se formující obor volné keramické plastiky. Na počátku 60. let začal spolupracovat s porcelánkami jako designér. V roce 1966 spoluzaložil keramické sympozium v Bechyni. V letech 1972–1990 vytvářel návrhy pro keramické závody a porcelánky jako samostatný vývojový pracovník (např. spolupráce s pobočkami Karlovarského porcelánu v Lesově a v Duchcově). V roce 1990 začal Václav Šerák vést ateliér keramiky a porcelánu na pražské VŠUP, roku 1992 zde byl jmenován profesorem. Šerákovi žáci v současné době zásadně ovlivňují podobu českého designu a vedou všechny vysokoškolské a univerzitní ateliéry zabývající se keramikou v Čechách i na Slovensku (na výstavě jsou prezentováni mj. Maxim Velčovský, Daniel Piršč, Milan Hanko, Gabriel Vach, Viktor Chalepa, Petr Macek). Václav Šerák se účastnil většiny významných výstav evropské keramiky. Obdržel mnoho ocenění a jeho díla jsou zastoupena ve většině evropských a také zámořských sbírek specializujících se na sochařství a volnou keramickou plastiku. Jeho tvorba přesahující běžný rámec pojetí keramiky inspirovala a ovlivňovala dění v tomto oboru v Evropě i v zámoří. Retrospektivní výstava asi tří stovek děl se koná ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, doprovází ji katalog a také videoprojekce monumentálních realizací v architektuře (mj. i sněhových a ledových plastik)..
Galerie umění Karlovy Vary

Obsah knihy: Václav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led

Václav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led - examplesVáclav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led - examplesVáclav Šerák a žáci. Oheň / Hlína / Led - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz