Sochy v ulicích/Brno art open ´09

Autor
InformaceČesky, 2009
PopisPrezentace současného českého i zahraničního umění ve veřejném prostoru.
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelDům umění města Brna
ISBN9788070091562
EAN9788070091562
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.38 Kg
Rozměr240x170 mm
Vazbakniha, vázaná
Počet stran77

Bližší informace o knize "Sochy v ulicích/Brno art open ´09"

Prezentace současného českého i zahraničního umění ve veřejném prostoru. Sochy v ulicích/Brno art open ´09, autor kolektiv autorů.


Anotace knihy " Sochy v ulicích/Brno art open ´09, autor kolektiv autorů"

PŘEHLED AUTORŮ A VYSTAVENÝCH OBJEKTŮ
Krystian Czaplicki
Minimalistický objekt polského umělce: přesně opracovaný kamenný geometrický tvar zapuštěný v betonové bázi, tvarovaný autorem, je umístěn v topograficky přesně vymezené lokalitě, na imaginární ose mezi budovami brněnských uměleckých škol.
Umístění: park Špilberk
Tomáš Džadoň
Funkční Portál, imitující součást panelových domů – sídlištní architektury 70. let: bude instalován na vchodu starého domu v centru města. Vytvoří tak kontrast staré, původní architektury s cizorodým prvkem, rozšířeným v období výstavby panelových sídlišť, jako symbol spojení dvou stylově i ideově protichůdných architektonických pojetí.
Umístění: Jakubská 7
Otto Herbert Hajek
P 495 – Reliefplastik: reliéfní plastika německého sochaře českého původu z družebního města Stuttgart (dlouhodobá zápůjčka) je umístěna na nádvoří Nové radnice. Objekty O. H. Hajeka
(+2005), určeny jak pro interiér, tak pro veřejný prostor a fasády budov, jsou převážně z oceli a betonu, vycházejí z geometrického tvarosloví.
Umístění: nádvoří Nové radnice
Milan Houser
Leskymoid: autor reaguje na dílo rakouského sochaře Hanse Kupelwiesera, které vzniklo v rámci loňské sochařské přehlídky na nádvoří Domu pánů z Kunštátu, a parafrázuje jeho tvar i strukturu překrytím textilií, měnící povrchové kvality i barevnost kovového objektu.
Jeho další prací je vertikální instalace z dřevěných židlí Sloupec: dynamická spirála, rozpínající se do prostoru členitou konturou monumentálního objektu.
Umístění: Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9 a Malinovského náměstí
Michal Gabriel
Hráči Michala Gabriela představují charakteristickou ukázku umělcovy figurální tvorby z posledního desetiletí, v níž nacházíme jak narativní prvky, tak alegorické významy a symboliku. Příběhy různě situovaných sestav figur monumentálního měřítka, v jejichž tvarosloví lze spatřovat symboly stability a síly, se proměňují v souvislosti s jejich lokalizací.
Umístění: Moravské náměstí a dvůr Uměleckoprůmyslového muzea MG, Husova 14

Dalibor Chatrný
Kameny: autor revokuje půdorys kostela sv. Mikuláše, který dominoval prostoru dnešního náměstí Svobody – neopracované kamenné kvádry umístěné po obvodu opěrného systému stavby připomínají existenci v minulých stoletích zbořeného gotického chrámu.
Umístění: náměstí Svobody
Magdalena Jetelová
Dýchající dům: pro realizaci svého záměru vytvořit vizuální i akustickou iluzi dýchající budovy umělkyně využila funkcionalistickou architekturu brněnského hotelu Avion. Okna hotelu budou po dobu sochařské přehlídky vybavena zařízením, jež oživuje statickou hmotu objektu evokací živého dýchajícího organismu.
Umístění: hotel Avion, Česká 20
Pavla Kačírková
Ovce: stádo litinových ovcí – odlitků vyrobených technikou lití kovu do písku, do něhož byla přenesena plynulá automatická kresba, bude umístěno na Domě umění. Instalace vytvoří kontrast subtilně působícího zástupu ovcí, lemujících horní okraj budovy, s funkcionalisticky rekonstruovanou architekturou.
Umístění: Dům umění, Malinovského 2
Václav Kyselka
Objekt Odpoutání koňské síly, rotační závěsná socha umístěná v blízkosti Staré radnice, představuje analogii k jednomu z legendárních symbolů města – brněnskému krokodýlovi, zavěšenému v průchodu radnice.
Umístění: ulice Průchodní

Dominik Lang
Projekt Návštěva v bývalé galerii Na bidýlku je věnován výstavním aktivitám nedávno zesnulého galeristy Karla Tutsche. Prázdný prostor připomene existenci galerie, která svou orientací na neoficiální umělecké struktury, na osobité umělecké projevy i umělce-solitéry znamenala velký přínos pro brněnskou uměleckou scénu. D. Lang se tak záměrně zřekl klasické sochařské práce nebo práce s prostorem a soustředil se na historii a paměť místa, spojené s osobností galeristy Karla Tutsche.
Umístění: Václavská 14/16
Objekt přístupný každý pátek a sobotu od 14 do 18 hodin
Tomáš Medek
Dva objekty – několikanásobně zvětšená mandarinka a banán – jsou vytvořeny pomocí prostorové polygonální kovové sítě, vyjadřující realistický tvar virtuální formou, která umožňuje vhled do vnitřního prostoru objektu. Umístění uprostřed kruhového záhonu evokuje obří ovocnou mísu.
Umístění: Žerotínovo náměstí
Tomáš Moravec
Osvobozená špulka: monumentální hračka-objekt, inspirovaný dětským traktůrkem ze špulky od nití, gumy a špejlí, kontrastuje svým naivním vzhledem, měřítkem a konstrukcí s asociacemi, s nimiž je spojen ve své původní podobě. Mění tak pohled na předměty, působící jako užitné, přitom v:? :šak vycházející ze zcela odlišných podnětů.
Umístění: fontána před Janáčkovým divadlem
Vratislav Karel Novák
Planety, Nakloněné kruhy: oba objekty charakterizují principy příznačné pro umělcovu tvorbu – konstruktivistické tendence a využití kinetického principu formou valivého pohybu. Kovové variabilní objekty nepostrádají vtip i hravost, pohyb dokresluje a proměňuje tvarovou kompozici objektů monumentálního i komornějšího měřítka.
Umístění: Jakubská ulice, schodiště před Janáčkovým divadlem
André Tempel
Návštěvníci: objekty německého umělce A. Tempela, instalované na střeše a fasádě budovy a ve větvích stromu, svým tvaroslovím i barevností evokují charakter záhadného obludného cizopasníka. Rozměrné exponáty ve tvaru koule s ostny iritují svým umístěním a asociují různorodé výklady svého významu; vzniká dynamický vztah k místu, s nímž jsou spojeny.
Umístění: Dům pánů z Kunštátu, stromy v parku Koliště
Tomáš Vaněk
Particip č. 92 – audiosituace: návštěvník knihkupectví bude mít možnost při poslechu nahrávky zažít situaci, imitující přepadení obchodu, řinčení skla, křik, hledání určité knihy, která má být zcizena. Binaurální nahrávka je prostorově a zvukově iluzivní, vyvolává pocit prožitku skutečné události.
Umístění: KNIHY DOBROVSKÝ, Česká/Joštova
Objekt přístupný od pondělí do pátku 8- 20h, sobota 9-18 h (o prázdninách 9-15), neděle 10-18 (o prázdninách zavřeno)

KONTEJNERY UMĚNÍ
Projekt studentů brněnské Fakulty výtvarných umění VUT reaguje na situaci, že rekonstruovaný Dům umění je už druhý rok vyřazen z kulturního provozu, a s využitím stavebních buněk se snaží obnovit výstavní program v tomto místě. Projekt „otevřené galerie“ kromě jiného hledá odpověď na otázky týkající se problematiky prezentace umění, vstupu do veřejného prostoru versus instalace ve vypreparovaných, vyčištěných galerijních prostorech. Akce je také příležitostí pro začínající umělce – studenty vysokých škol nebo jejich absolventy, má umožnit setkání mladých lidí napříč školami a podpořit vznik nových kontaktů a vztahů mezi uměleckými centry České republiky. Zaměřuje se na mladé umělce do 35 let.
Umístění: předpolí Domu umění, Malinovského náměstí, park Koliště.
Dům umění města Brna

Obsah knihy: Sochy v ulicích/Brno art open ´09

Sochy v ulicích/Brno art open ´09 - examplesSochy v ulicích/Brno art open ´09 - examplesSochy v ulicích/Brno art open ´09 - examplesSochy v ulicích/Brno art open ´09 - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz