Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí

Autor
InformaceČesky, 2020
PopisKatalog k výstavě Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích, 6/3—22/11 2020
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
690
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelNárodní galerie v Praze
ISBN9788070357514
EAN9788070357514
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.49 Kg
Rozměr220x260
Vazbaměkká
Počet stran222

Bližší informace o knize "Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí"

Katalog k výstavě Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích, 6/3—22/11 2020 Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí, autor Veronika Hulíková, Otto M. Urban.


Anotace knihy " Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí, autor Veronika Hulíková, Otto M. Urban"

Výstava se bude věnovat reflexím tvorby amerického spisovatele, básníka a teoretika Edgara Allana Poea (1809?–?1849) ve výtvarném umění v českých zemích, stejně jako obecnějšímu fenoménu hrůzy a strachu. Poe vyvolává dodnes živý zájem, jeho povídky a básně stále inspirují nejen literáty, ale i výtvarníky, filmaře či hudebníky.

Literární dílo E. A. Poea začalo více umělce inspirovat až po spisovatelově předčasné smrti. Hlavní zásluhu na tom měl překladatel jeho díla do francouzštiny básník Charles Baudelaire. Pozoruhodná díla inspirovaná Poeovou tvorbou vytvořily již ve druhé polovině 19. století tak výrazné osobnosti jako byli například Edouard Manet, Odilon Redon, James Ensor nebo Gustave Doré. Jakkoli začalo být Poeovo dílo překládáno do češtiny již v 50. letech 19. století, první výtvarné reflexe přišly až o několik desítek let později, tedy na přelomu století. Jeho básněmi a povídkami byl inspirován například František Kupka a záhy po něm i Josef Váchal, Jan Konůpek nebo František Kobliha. S českým prostředím měl silné vazby i Alfred Kubin, který svými pracemi doprovodil souborné vydání Poeových povídek v němčině. Zájem o Poea pak nepřetržitě trvá až do současnosti. Zásadní práce inspirované Poem vytvořil například Alén Diviš nebo František Tichý. Poe výrazně inspiroval i Jana Švankmajera a v nedávné době například Františka Štorma nebo Jaroslava Rónu.

Projekt tak představí široké spektrum umělců, vedle již zmíněných například Krištofa Kinteru, Josefa Bolfa nebo Martina Zeta, stejně jako příslušníky nejmladší generace Jana Vytisku či Marka Škubala. Cílem projektu je demonstrovat úzké vazby, které může moderní a současné umění mít k tvůrci z 19. století, chce tak podpořit koncept sbírkové expozice 1796?–?1918: Umění dlouhého století..
Národní galerie v Praze

Obsah knihy: Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí

Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí - examplesSen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí - examplesSen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí - examplesSen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí - examplesSen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí - examplesSen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemí - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz