Pod Ještědem. Současná výtvarná scéna liberecka

Sleva 66%
Autor
InformaceČesky, 2013
PopisKatalog k výstavě v Galerii města Plzně
více informací
Dostupnostskladem
Běžná cena140 Kč - SLEVA 66%
Cena s DPH
47
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie města Plzeň
ISBN80-8728-922-8
EAN9788087289228
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.46 Kg
Rozměr230 x 280 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran72

Bližší informace o knize "Pod Ještědem. Současná výtvarná scéna liberecka"

Katalog k výstavě v Galerii města Plzně Pod Ještědem. Současná výtvarná scéna liberecka, autor Markéta Kroupová.


Anotace knihy " Pod Ještědem. Současná výtvarná scéna liberecka, autor Markéta Kroupová"

Výstava Pod Ještědem / Současná výtvarná scéna Liberecka zakončuje sérii výstav představující jednotlivé regiony České republiky. V průběhu let se v Galerii města Plzně postupně představily jak všechny důležité oblasti, kde v současnosti dochází k výraznému rozvoji výtvarného umění (většinou díky zázemí vysoké školy uměleckého směru), tak i regiony, které na první pohled nejsou z tohoto pohledu důležité, ale přesto v nich žijí a tvoří, nebo odsud pocházejí, významní umělci či výtvarníci zajímaví svou tvorbou, ale přesto skryti pohledům většiny společnosti.
Výstava s názvem Pod Ještědem si klade za cíl představit aktuální výtvarné dění v oblasti na dohled symbolu severních Čech – Ještědu. Regiony Liberecka, Jablonecka a Turnovska, v nichž je stále živá tradice sklářského designu, zlatnictví a mincovnictví, jsou dnes spíše známé jako centra sportovních aktivit a oblasti s malebnou krajinou Jizerských a Lužických hor a Českého ráje. Stále však představují místo, v němž žije a pracuje pestrá skupina výtvarníků, která navazuje na tradici progresivního výtvarného života přelomu 60. a 70. let rozvíjející se pod vlivem slavného architektonického studia SIAL právě v Liberci.
Na výstavě se setkáte s výběrem 16 výtvarníků zastupujících všechny generace a tvořících v různých médiích – od malby a sochy, přes grafiku a kresbu až k novým médiím a konceptuálnímu umění. Nejstarší generaci zastupují dobře známé tváře – Václav Benda, Jiří Nepasický, Vratislav Karel Novák nebo Rostislav Zárybnický. Střední generaci umělců, která v podstatě v oblasti chybí, zastupují například Jiří Jiroutek, Ondřej Kopal nebo Jan Stolín. Z nejmladších účastníků lze jmenovat grafičku Hanu Šuranskou, umělkyni širokého záběru Michaelu Maupicovou, malíře Vladimíra Vélu a Davida Hanvalda. Všichni, až na výjimky, se představí opravdu svoji aktuální tvorbou, díly vzniklými po roce 2000.
Výstava podobného charakteru, která by mapovala aktuální dění v regionu, se naposledy uskutečnila téměř před 30 (!) lety pod dohledem tehdejší kurátorky liberecké galerie Nadi Řehákové. Proto má tato výstava pro vývoj umělecké scény na Liberecku a Jablonecku zásadní význam. Doufáme, že s představováním místních výtvarníků formou skupinových výstav, kteří stabilně tvoří na profesionální úrovni a jejichž dílo je konstantně kvalitní, budeme pokračovat i v budoucnu.
Výstava Pod Ještědem bude mít reprízu v domovském Liberci, konkrétně Oblastní galerii v Liberci, v dubnu tohoto roku. Na jaře 2014 se budou moci s aktuálním výtvarným děním liberecké a jablonecké oblasti seznámit návštěvníci Městských muzeí v Žitavě, kam se výstava přestěhuje..
Galerie města Plzeň


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz