Karel Šlenger

Autor
InformaceČesky, 2019
PopisV roce 2019 vydala Galerie Klatovy / Klenová, příspěvková organizace Plzeňského kraje Text Lucie Šiklová, Typo Helena Šantavá, Překlad Stephan von Poh…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
550
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie Klatovy Klenová
ISBN978-80-88288-04-6
EAN9788088288046
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.10 Kg
Rozměr235 x 300 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran176

Bližší informace o knize "Karel Šlenger"

V roce 2019 vydala Galerie Klatovy / Klenová, příspěvková organizace Plzeňského kraje Text Lucie Šiklová, Typo Helena Šantavá, Překlad Stephan von Pohl, Redaktor textu Eliška Prokopová, Předtisková úprava Radek Typovský Foto archiv Petra Šlengra, Oblastní galerie v Náchodě, Krajská galerie umění v Hradci Králové, Regionální muzeum a galerie v Jičíně. Karel Šlenger, autor Lucie Šiklová.


Anotace knihy " Karel Šlenger, autor Lucie Šiklová"

Karel Šlenger (1903–1981), neznámý malíř z Podkrkonoší, předvedl na jaře 1941 husarský kousek. Uprostřed války se mu v Praze u Topiče na Národní třídě podařilo do posledního obrazu prodat svou výstavu. Expozice autora, jehož dílo se za protektorátu pohybovalo na hranicích Entartete Kunst, zakázaného umění, se stala senzací. Salon byl po dlouhé době zcela vyprodán. Jako poradce při výběru tehdy asistoval hybatel celé akce, malíř František Tichý.

Na přelomu 20. - 30. let Šlenger žil v Paříži a dotkl se zde metod a výrazů různých uměleckých směrů, z nichž nejblíže mu byla tzv. Pařížská škola. V expresivitě však zašel mnohem dál, v strukturách, připomínajících mnohdy již reliéf, zhmotňoval své pocity a stavy, a tak se na počátku 30. let stal ještě před Jeanem Fautrierem anticipátorem informelu. Podobně lze uvažovat nad částí jeho díla v souvislostech s Dubuffetem a Art brut. Šlengrovo dílo má ikonický potenciál přesahující dějiny českého výtvarného umění.
Kurátorka výstavy : Lucie Šiklová.
Galerie Klatovy Klenová

Obsah knihy: Karel Šlenger

Karel Šlenger - examplesKarel Šlenger - examplesKarel Šlenger - examplesKarel Šlenger - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz