Grey Gold-české a slovenské umělkyně 65+

Autor
InformaceČesky, 2014
PopisKatalog k výstavě.
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
250
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelDům umění města Brna
ISBN978-80-7009-163-0
EAN9788070091630
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.25 Kg
Rozměr230 x 170 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran246

Bližší informace o knize "Grey Gold-české a slovenské umělkyně 65+"

Katalog k výstavě. Grey Gold-české a slovenské umělkyně 65+, autor Pavlina Morganova.


Anotace knihy " Grey Gold-české a slovenské umělkyně 65+, autor Pavlina Morganova"

Marie Blabolilová, Klára Bočkayová, Marie Filippovová, Eva Fuková, Milota Havránková, Dagmar Hochová, Inge Kosková, Alena Kučerová, Markéta Luskačová, Adéla Matasová, Daisy Mrázková, Eva Cisárová-Mináriková, Věra Nováková, Ludmila Padrtová, Dana Puchnarová, Jitka Svobodová, Adriena Šimotová, Daniela Vinopalová-Vodáková, Jana Želibská
Výstava seznamuje diváka se současnou tvorbou českých a slovenských umělkyň, které začínaly na kulturní scéně po druhé světové válce a v padesátých a šedesátých letech 20. století. Představované autorky spojují začátky v ještě československém socialistickém státním zřízení, pojí je celoživotní úsilí o udržení a rozvoj moderní kultury i příslušnost k prvním genderově emancipovaným generacím. Svým působením nezištně a netendenčně formovaly podmínky profesionalizace žen-umělkyň, které dnes považujeme za samozřejmé. Mnohé z nich se významně podílely na budování českého a slovenského vysokého uměleckého školství, zejména po roce 1989.
Název Grey Gold si kurátorky výstavy vypůjčily z mezinárodního evropského prostoru, kde je sousloví používáno jako metafora moudrosti, zkušenosti, zralosti, jedinečnosti, kontinuity či hodnoty. Výstava ukáže různorodou skladbu děl: tvorbu, která souvisí s počátky konceptuálního uvažování v českém výtvarném umění, ale často stojí na práci s materiálem, fotografie soustřeďující se na zachycení pohybu a okamžiku nebo na objevování jedinečnosti v prosté všední skutečnosti. Představí také intermediální instalace a objekty.
Projekt výstavy se postupně rodil od roku 2012 na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s Domem umění města Brna. Nápad na jeho uskutečnění vznikl jako potřeba vymezit se vůči stereotypům moderního uvažování, které přetrvávají v obecně pěstované a nikdy nekončící honbě za tzv. novým a mladým. Výstavě předcházel dvouletý seminář na ústecké fakultě, který se zabýval úlohou kreativity v pozdním věku ženy..
Dům umění města Brna

Obsah knihy: Grey Gold-české a slovenské umělkyně 65+

Grey Gold-české a slovenské umělkyně 65+ - examplesGrey Gold-české a slovenské umělkyně 65+ - examplesGrey Gold-české a slovenské umělkyně 65+ - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz