Viktor KARLÍK — Podzemní práce / Underground Work

Autor: Česky2012Revolver Revue

Viktor Karlík je považován za nejvýraznějšího výtvarníka tzv. druhé generace českého undergroundu, obsáhlá kniha Podzemní práce / Underground Work však přesahuje formát obvyklé výtvarné monografie.

Již není v prodeji
Název: Viktor KARLÍK — Podzemní práce / Underground Work  ISBN: 978-80-87037-42-3  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788087037423  Hmotnost: 1.35 kg  Vazba: pevná vazba  Počet stran: 360  Rozměr: 235x287  mm  Nakladatel: Revolver Revue
informace ke knize

Detail knihy ~ Viktor KARLÍK — Podzemní práce / Underground Work, kolektiv

Ukazuje nejen Karlíkovy obrazy, plastiky, grafiky a jiné artefakty převážně z osmdesátých let, ale podstatným způsobem poukazuje i k širšímu kontextu undergroundového života a kultury v poslední dekádě před pádem komunismu v Čechách. Kromě textů I. M. Jirouse, E. Bondyho, P. Pečinkové, M. Machovce a rozhovoru Adama Drdy, věnovaných Karlíkově dílu i jeho dobovým souvislostem, obsahuje množství fotografií a dalších dokumentů, evokujících především život pražského undergroundu, a přináší také autorův „zpětný deník“, připomínající nejen řadu jeho aktivit, prolínajících se s volnou tvorbou (Revolver Revue a další samizdaty, skupina Národní třída), ale i přátele, souputníky a inspirátory z řad podstatných osobností českého umění a kultury (J. a F. Topolovi, V. Kremlička J. H. Krchovský, P. Placák, Psí vojáci, I. M. Jirous, E. Bondy, rodina Němcových, M. Hlavsa, PPU, A. Stankovič ad.). Monografie tak přibližuje jednu tvůrčí etapu výrazné osobnosti českého nezávislého života a zároveň je příspěvkem k plastičtějšímu obrazu umění a kultury českých osmdesátých let.

Vychází u příležitosti stejnojmenné výstavy v Západočeské galerii v Plzni..

Viktor KARLÍK — Podzemní práce / Underground Work