Not OK. Tvarosloví ošklivého písma

Autor: Česky2022UMPRUM

Pečlivým pozorováním kontur ošklivých písem psaných, kreslených i typografických na vzorcích odebraných z veřejného prostoru a utříděním klíčových motivů v popisu glyfů je možné objasnit okolnosti jejich vzniku a jejich úlohu.

Již není v prodeji
Název: Not OK. Tvarosloví ošklivého písma  ISBN: 9788088308560  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788088308560  Hmotnost: 0.40 kg  Vazba: šitá  Počet stran: 340  Rozměr: 110x190 mm  Nakladatel: UMPRUM
informace ke knize

Detail knihy ~ Not OK. Tvarosloví ošklivého písma, Chorý Ondřej

Standardní a extrémní písma mají mezi sebou širší a rozmanitější vztah, než je obvykle tradovaný pohled na špatné písmo jako na úpadek krásných vzorů. V publikaci Not Ok (2015/2022) popisuje Ondřej Chorý životní cyklus tvarů glyfů – z chaotické čmáranice postupným uspořádáváním k čitelným a jasným znakům a odtud zpět k iracionalitě tvarové i významové. Dnes téměř nábožně uctívaný modernistický techno-grotesk je autorem identifikován jako okrajový a nudící na slepém konci stupnice uspořádanosti. Publikace usiluje názorně předvést, že ošklivé písmo – vlastně spíše písmo v krizi – pozoruhodně zrcadlí nikoliv zánik, ale proces bolestivé proměny jak samotných tvůrců či uživatelů, tak celých sociálních skupin a společnosti.

Not OK. Tvarosloví ošklivého písma