Karel Teige a typografie

Autor: Česky2009Arbor Vitaerating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%

KataMonografie Karel Teige a typografie je populárně vědecká práce popisující období více než třiceti let ve vývoji české typografie. Její význam tkví především v tom, že nabízí souborný pohled: podává ucelený a zasvěcený obraz typografického díla jedné z nejvýraznějších českých osobností tohoto oboru..

Již není v prodeji
Název: Karel Teige a typografie  ISBN: 80-87164-17-4  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788087164174  Hmotnost: 2.20 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 312  Rozměr: 230×280 mm  Nakladatel: Arbor Vitae
informace ke knize

Detail knihy ~ Karel Teige a typografie, Polana Bregantová, Lenka Bydžovská a Karel Srp

Karel Teige (1900–1951) je znám zejména jako teoretik výtvarného umění a architektury, publicista, kritik, redaktor a organizátor českého uměleckého života století. Stal se vůdčí osobností avantgardního uměleckého sdružení Devětsil (1920) a od roku 1934 i pražské surrealistické skupiny. Byl také autorem koláží, dosud však unikala pozornosti neméně podstatná část jeho umělecké tvorby – knižní úprava a typografie. Teige patřil nejen k teoretickým průkopníkům nové typografie, ale sám byl po téměř třicet let činný jako aktivní typograf, který upravil množství knih, časopisů, plakátů, dopisních papírů a akcidenčních tisků. Zasloužil se o neopakovatelnou podobu mnohých významných básnických sbírek Františka Halase, Vítězslava Nezvala či Jaroslava Seiferta, spolupodílel se na typografické úpravě nejdůležitějších dobových sborníků a časopisů (Devětsil, Život 2, ReD), úzce spolupracoval s předními nakladatelstvími (Odeon, Aventinum, Fr. Borový). Zvláštní pozornost si zaslouží zejména jeho technika propojení knižní obálky a koláže. Teigův obsáhlý typografický výkon, zahrnující několik set položek, vytváří základní vklad do evropské meziválečné a krátkodobě i poválečné knižní kultury. Již ve své době byl Karel Teige uznávanou a oceňovanou osobností, která své typografické dílo prezentovala po celém světě. První česká monografie věnovaná sumarizaci Teigova typografického díla se díky komparativnímu a konfrontačnímu zřeteli současně stává uceleným přehledem dějin moderní tuzemské knižní tvorby. Kniha je vybavena mimořádně bohatým obrazovým doprovodem, obsahuje navíc také výběr z vlastních teoretických textů Karla Teigeho věnovaných typografii a objevný soupis jeho typografického díla. Je uzavřena podrobným německým a anglickým resumé.

Karel Teige a typografie

Recenze knihy ~ Karel Teige a typografie, Polana Bregantová, Lenka Bydžovská a Karel Srp

rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%

„Klady: Reprezentativní publikace.“

Ověřený zákazník  12.4.2018  Heureka.cz