Kalendář pro Světlušku 2027 - Petr Sís

Autor: Česky2026neuveden

Velkoformátový charitativní nástěnný kalendář nadačního fondu Českého rozhlasu, projetku Světluška.

499 
včetně dph
Dostupnost 10.9.2026
Název: Kalendář pro Světlušku 2027 - Petr Sís  Jazyk: česky  Rok:   ID: b10975  Hmotnost: 2.04 kg  Vazba: kroužková  Počet stran: 14  Rozměr: 420 x 594  mm  Nakladatel: neuveden
  • Doprava od 115 Kč
  • Výdejní místa od 89 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2900 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Kalendář pro Světlušku 2027 - Petr Sís, Petr Sís

Petr Sís (též Peter Sís; * 11. května 1949 Brno) je autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů českého původu.
Narodil se v Brně jako syn režiséra Vladimíra Síse. Vyrůstal v Praze, kde v roce 1968 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu a v roce 1974 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (prof. Jiří Trnka, prof. Miloslav Jágr).
Na konci 60. let podobně[zdroj?] jako mnoho jeho vrstevníků propadl západnímu rock and rollu, nechal si narůst dlouhé vlasy a s přáteli založil bigbeatovou kapelu. O něco později se stal jedním z prvních československých DJs. Jako hudební publicista pořídil řadu rozhovorů s hvězdami tehdejší angloamerické hudební scény a v roce 1969 uváděl pražský koncert skupiny The Beach Boys. Vedle toho svými ilustracemi pravidelně přispíval do časopisů, maloval obaly na hudební desky a filmové plakáty. Studoval na The Royal College of Art v Londýně a pražské VŠUP, kterou v roce 1974 absolvoval animovaným videoklipem k písni kapely Blue Effect nazvaným Mimikry.
V roce 1980 Sísův krátký animovaný film Hlavy získal hlavní cenu na filmovém festivalu v tehdejším západním Berlíně. O dva roky později na základě nabídky výboru olympijských her v Los Angeles natočit animovanou sportovní znělku na téma veslování získal povolení vycestovat do USA. Když se státy východního bloku rozhodly letní olympijské hry bojkotovat, dostal příkaz okamžitě se vrátit do ČSSR. Sís v té době pracoval na videoklipu ke skladbě Boba Dylana You Gotta Serve Somebody určenému pro tehdy začínající MTV, proto termín návratu oddaloval, až se jeho pobyt v zahraničí stal pro československé úřady nelegálním. V roce 1984 se přestěhoval do New Yorku a začal přispívat ilustracemi do periodik (např. The New York Times) a brzy také vydávat knihy.
V roce 1990 se oženil s Terry Lajtha. V roce 1992 se jim narodila dcera Madeleine a v roce 1994 syn Matěj.
Je autorem téměř třiceti knih pro děti a mládež, dále ilustroval více než šedesát knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům, nástěnným malbám a realizacím ve veřejném prostoru. K těm nejznámějším patří mozaika pro newyorské metro či obří tapiserie na letištích v Praze, Dublinu a v Kapském Městě.

Kalendář pro Světlušku 2027 - Petr Sís