Illustration Now! Fashion (bu)

Autor
InformaceAnglicky, 2017
PopisIlustrace je nedílnou součástí módního designu; nejen jako výchozí bod pro stvoření, ale také jako prostředek k vyjádření nálad, emocí a zkušeností, k…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelTaschen
ISBN9783836567312
EAN9783836567312
JazykAnglicky
Rok vydání
Hmotnost0.90 Kg
Rozměr140×194 mm
Vazbapevná
Počet stran560

Bližší informace o knize "Illustration Now! Fashion (bu)"

Ilustrace je nedílnou součástí módního designu; nejen jako výchozí bod pro stvoření, ale také jako prostředek k vyjádření nálad, emocí a zkušeností, které oděvy vyjadřutí. Z ručně kreslených počítačových modelů poskytuje tato příručka hluboký průzkum oblečení a prezentuje 90 současných umělců, kteří vdechli život a půvab do svých výtvorů. Illustration Now! Fashion (bu), autor kolektiv autorů.


Anotace knihy " Illustration Now! Fashion (bu), autor kolektiv autorů"

Illustration is integral to fashion design; not only as a starting point for creation, but also as a means of expressing the moods, emotions, and experiences carried by garments. From the hand-drawn to the computer-modeled, this guide provides an in-depth exploration of clothing illustration and presents 90 contemporary artists who have breathed life and allure into their creations, using just the fluidity of lines or starkness of tones.

Every dress begins with a drawing, every skirt with a sketch. Illustration is an integral element of fashion design; a starting point for creation, a means of expressing the moods, emotions, and experiences carried by garments—yet is too often overlooked. Through stark tones and serendipitous smudges, fashion illustrators breathe life into trends and seasons.

In this new, compact edition, you’ll find works from 90 contemporary artists located all around the world, including Ruben Toledo, Aurore de La Morinerie, Bil Donovan, Tanya Ling, and Jean-Philippe Delhomme. Following an introduction by illustration expert Steven Heller, art and fashion historian Adelheid Rasche provides an in-depth exploration of clothing illustration, beginning in the 17th century and stretching forward to today..
Taschen

Obsah knihy: Illustration Now! Fashion (bu)

Illustration Now! Fashion (bu) - examplesIllustration Now! Fashion (bu) - examplesIllustration Now! Fashion (bu) - examplesIllustration Now! Fashion (bu) - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz