Graphic Design Manual Principles and Practice

Autor
InformaceAnglicky, 2004
PopisRozmanitá práce Armina Hofmanna je uznávána za to, že spoléhá na základní prvky grafického deisgnu - bod, linii a tvar - a ekonomické využití barev a …
více informací
Dostupnostdo týdne
Cena s DPH
990
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


Nakladatelneuveden
ISBN9783721200065
EAN9783721200065
JazykAnglicky
Rok vydání
Hmotnost0.50 Kg
Rozměr210x245 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran240

Bližší informace o knize "Graphic Design Manual Principles and Practice"

Rozmanitá práce Armina Hofmanna je uznávána za to, že spoléhá na základní prvky grafického deisgnu - bod, linii a tvar - a ekonomické využití barev a písem. Úplně revidované vydání klasického manuálu pro rok 1965 stanovilo standardy. Zvláště v dobách návratu k čistým a minimalistickým geometrickým formám a vzorům slouží jeho bohatá práce a jako ideální výchozí bod pro současné designové postupy. Graphic Design Manual Principles and Practice, autor Armin Hofmann.


Anotace knihy " Graphic Design Manual Principles and Practice, autor Armin Hofmann"

Armin Hofmann’s richly varied work is recognized for its reliance on the fundamental elements of graphic form – point, line, and shape – and the economic use of color and fonts. The thoroughly revised edition of the 1965 design manual classic is still setting standards. Especially in times of the return to clear and minimalistic geometric forms and patterns, his rich body of work serves as a perfect starting point for contemporary design practices.

Elements of image and form are analyzed and examined with regard to their inherent laws. To correspond to the contemporary design techniques, this new edition is divided into computer-system-friendly sections. Thus adapting Hofmann’s methods to the requirement of modern design practices and serving as a valuable handbook for a new generation of designers.

_ revised edition of the 1965 design manual
_ adapted to modern design practices
_ divided into computer-system-friendly sections
_ detailed analyses of image elements
_ easy to use examples and instructions.
neuveden


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz