Zakázaný obraz. Intelektuální dějiny obrazoborectví

Autor
InformaceČesky, 2013
PopisAutor nás provází spory mezi zastánci obrazů (ikonofily) a jejich odpůrci (ikonoklasty). Proč některá náboženství dovolují znázorňovat božské pomocí o…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelBarrister & Principal Publishing
ISBN80-87474-95-2
EAN9788087474952
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.59 Kg
Rozměr133 × 202 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran408

Bližší informace o knize "Zakázaný obraz. Intelektuální dějiny obrazoborectví"

Autor nás provází spory mezi zastánci obrazů (ikonofily) a jejich odpůrci (ikonoklasty). Proč některá náboženství dovolují znázorňovat božské pomocí obrazů, zatímco jiná to zakazují? Zakázaný obraz. Intelektuální dějiny obrazoborectví, autor Alain Besancon.


Anotace knihy " Zakázaný obraz. Intelektuální dějiny obrazoborectví, autor Alain Besancon"

Proč filozofové nacházeli důvody k pohrdání řeckým uměním v době, kdy bylo na svém vrcholu? Proč byl biblický zákaz obrazů tak odlišně interpretován židy, muslimy a křesťany? Proč byl spor o obrazy tak ostrý v Byzanci, zatímco na Západě vznikaly světské i náboženské obrazy? Autor se věnuje vývoji filozofické logiky nepřátelské obrazu – od Platona k Malevičovi, přes Kalvína a Kanta k Hegelovi – a zkoumá, jak tyto myšlenkové proudy ovlivnily evropské umění. Své bádání zakončuje analýzou moderního abstraktního umění, které považuje za poslední výboj starého ikonoklasmu. Na obsáhlé a originální knize oceníme nejen erudici autora, ale i jeho přesvědčivý intelektuální přístup.


Alain Besançon (1932) je francouzský historik, od roku 1996 člen Académie des Sciences Sociales et Morales. Zabývá se kritikou ideových a historických kořenů komunismu a nacismu (Nemoc století: komunismus, nacismus a holocaust, 1998, česky 2000). Autor mnoha uznávaných děl o ruské kultuře, například Upálený carevič (1967), Intelektuální zdroje leninismu (1977), Falšování dobra: Solovjov a Orwell (1985). Kriticky se zabývá rovněž vztahem křesťanství a islámu (Tři pokušení církve, 1996). Jeho zatím poslední knihou je Svatá Rus (2012)..
Barrister & Principal Publishing


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz