Z Prahy až do Buenos Aires

Autor
InformaceČesky, 2014
PopisVýstavní katalog autorky Martiny Pachmanové přibližuje dílo třiatřiceti umělkyň na výstavě v Buenos-Aires roku 1929. Koncept barevných linií využívá p…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
450
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelUMPRUM
ISBN978-80-87164-97-6
EAN9788087164976
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.94 Kg
Rozměr200x270 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran179

Bližší informace o knize "Z Prahy až do Buenos Aires"

Výstavní katalog autorky Martiny Pachmanové přibližuje dílo třiatřiceti umělkyň na výstavě v Buenos-Aires roku 1929. Koncept barevných linií využívá podobnosti kdysi populárních krejčovských střihů a cestovních map se zákresem tras letadel a lodí. Objevuje se jak v předělech kapitol knihy, tak i na hřbetu v podobě barevných nití odkryté vazby. Z Prahy až do Buenos Aires, autor Martina Pachmanová (ed.).
Anotace knihy " Z Prahy až do Buenos Aires, autor Martina Pachmanová (ed.)"

V první dekádě první republiky se zásadně proměnily podmínky, za nichž mohly československé umělkyně vystavovat v zahraničí a začleňovat se tak nejen do širšího kontextu dobového „ženského umění“, ale rovněž do moderního umění jako celku. Političtí představitelé meziválečného Československa si byli dobře vědomi toho, že export umění a kulturních hodnot může posílit status mladé demokracie a přinést ekonomický profit, a „ženské umění“ pro ně bylo v rámci kulturních výměn a zahraniční kulturní politiky zajímavým artiklem. Výstavní katalog se soustředí na zmapování dosud málo studovaného fenoménu „ženského umění“ na české výtvarné scéně dvacátých a třicátých let 20. století, a to především skrze jeho úlohu v dobové státní reprezentaci.
Jeho hlavní součástí bude rekonstrukce nejvýznamnějších „vývozních“ expozic, jež se mezi válkami realizovaly pod kuratelou ženských spolků a jež umělkyním z prvorepublikového Československa poprvé ve větším měřítku umožnily vstup na mezinárodní umělecké kolbiště. Katalog akcentuje vynikající práce českých meziválečných umělkyň – ať již více známých představitelek užitého umění nebo malířek a sochařek, jejichž práce bývá neprávem opomíjena. Stranou však nenechává ani představitelky dobového „středního proudu“, který byl součástí exportních „ženských“ výstav mezi válkami. Ten totiž odrážel nejen doznívající diletantismus v práci řady umělkyň podporovaných mladým státem, ale rovněž konformismus a akademickou doktrínu ovládající v této době oficiální propagaci českého umění.
Kniha vychází v rámci projektu programu Aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI Ministerstva kultury ČR..
UMPRUM

Obsah knihy: Z Prahy až do Buenos Aires

Z Prahy až do Buenos Aires - examplesZ Prahy až do Buenos Aires - examplesZ Prahy až do Buenos Aires - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz