Umění jako dekorace a symbol

Autor
InformaceČesky, 2012
PopisVýzdoba reprezentačních staveb Prahy v éře historismus, secese a moderny
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGallery
ISBN80-86990-91-0
EAN9788086990910
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost2.10 Kg
Rozměr240 × 330 mm
Vazbapevná vazba s přebalem
Počet stran254

Bližší informace o knize "Umění jako dekorace a symbol"

Výzdoba reprezentačních staveb Prahy v éře historismus, secese a moderny Umění jako dekorace a symbol, autor Roman Prahl a Petr Šámal.


Anotace knihy " Umění jako dekorace a symbol, autor Roman Prahl a Petr Šámal"

Tato kniha poprvé v české odborné literatuře soustavně pojednává sochařskou i malířskou výzdobu reprezentačních staveb Prahy. Ukazuje, že socha i malba byla tradičně uznávaným partnerem architektury a že bohatství výzdoby staveb rostlo s rozvojem stylů vrcholného a pozdního historismu i se secesí. Bez figurální výzdoby se neobešla ani pozdější reprezentační architekturaZnázorňovala publiku společenské postavení a ideje jejích budovatelů i jmenovité poslání staveb.
Kniha se zaměřuje na stavby veřejné v širokém slova smyslu. O koncipování reprezentační architektury rozhodovali její objednavatelé a příslušné výsledky byly ovlivněny mimo jiné vzájemným soubojem architektů i dekoratérů, veřejnou diskusí a regulací výstavby ze strany magistrátu města. K bohatství umělecky dekorovaných staveb přispěly existence historicky samostatných měst Prahy i mohutný rozvoj jejích předměstí.
První, nejobsáhlejší část knihy je uspořádána podle poslání staveb a sleduje, jak jejich sochařská i malířská výzdoba napomáhá sdělovat jejich poselství. Druhá část se soustředí na pražská sídla finančních ústavů, které obohatily ikonografii figurální výzdoby o některé motivy, své budovy pojímaly zvláště reprezentačně a svým působením stály za celkovým rozvojem tehdejší pražské architektury.
Třetí část knihy shrnuje poznatky o strategii a programech figurální výzdoby reprezentační architektury. Týká se zejména hlavních prvků figurální výzdoby – typických míst jejího uplatnění i bohatství zobrazovaných motivů.
Závěrečná část pojednává umělecké dekorace z hlediska jejich autorů. Nabízí přehled vůdčích sochařů i malířů a zdůrazňuje podíl architektů na konceptu figurální výzdoby..
Gallery


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz