Národní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics)

Autor
InformaceČesky, 2013
PopisNárodní styl vstoupil na scénu s koncem první světové války, kdy intenzivní pocit historického vítězství podmínil a stvrdil nový obsah části českého u…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelUMPRUM
ISBN978-80-86863-62-7
EAN9788086863627
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.94 Kg
Rozměr200x257 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran192

Bližší informace o knize "Národní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics)"

Národní styl vstoupil na scénu s koncem první světové války, kdy intenzivní pocit historického vítězství podmínil a stvrdil nový obsah části českého umění, architektury a uměleckého řemesla. Národní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics), autor Vendula Hnídková, Jindřich Vybíral.


Anotace knihy " Národní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics), autor Vendula Hnídková, Jindřich Vybíral"

Ambice vybudovat českou národní kulturu na státní platformě byla motivována snahou vtisknout Československé republice dominantně slovanský charakter. Hlavní protagonisté národního stylu Pavel Janák, Josef Gočár a František Kysela usilovali o vytvoření specifických výrazových prvků, které by byly inspirovány místním naturelem. Umělci se však nepokoušeli o bezprostřední citaci motivů z rejstříku etnografického materiálu, ale spíše o postižení esence charakteru lidového umění a vyjádření této autentické podstaty vlastními autorskými prostředky. Prvotní nadšení ze vzniku českého uměleckého projevu začalo však již v 1. polovině dvacátých let atakovat kritické hodnocení příslušníků internacionální avantgardy, zejména okruhu Karla Teigeho. Krátkou existenci tohoto uměleckého proudu ukončila mezinárodní výstava v Paříži, po které Janák s Gočárem definitivně opustili ornamentální tvarosloví, a národní styl tak dožíval pouze ve výuce státních odborných škol a v tvorbě některých regionálních architektů. Katalog vyšel v rámci projektu programu Aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI Ministerstva kultury ČR. Grafické řešení knihy - Matěj Činčera a Jan Kloss..
UMPRUM

Obsah knihy: Národní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics)

Národní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics) - examplesNárodní styl. Kultura a politika ( National Style. Arts and Politics) - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz