K větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století

Autor
InformaceČesky, 2007
PopisKniha Pavla Suchánka zavede čtenáře do prostředí starobylého premonstrátského kláštera (kanonie) Klášterní Hradisko u Olomouce a jeho uměnímilovných o…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelB&P Publishing
ISBN80-87029-11-4
EAN9788087029114
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.81 Kg
Rozměr160×230 mm
Vazbabrožovaná vazba
Počet stran376

Bližší informace o knize "K větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století"

Kniha Pavla Suchánka zavede čtenáře do prostředí starobylého premonstrátského kláštera (kanonie) Klášterní Hradisko u Olomouce a jeho uměnímilovných opatů. K větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století, autor Pavel Suchánek.


Anotace knihy " K větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století, autor Pavel Suchánek"

Nejedná se o obvyklé přehledové uměleckohistorické zpracování historie kláštera, jeho výstavby a uměleckého zařízení interiérů, autor si všímá především (ale nikoliv výlučně) jednoho specifického výtvarného média – soch. Na příkladech několika zajímavých sochařských souborů, které vznikly na různých místech rozsáhlého premonstrátského panství v poměrně krátkém časovém období dvacátých a třicátých let 18. století, jsou v knize čtenáři (a divákovi) přiblíženy konkrétní důvody a okolnosti jejich vzniku. Studie zejména ukazuje, že pro premonstráty a hlavně jejich opaty byly sochy zajímavým médiem, které mohlo plnit celou řadu symbolických i zcela praktických funkcí, že v očích člověka raného novověku byly více než co jiného svébytnými prostředky vizuální reprezentace, tedy veřejného obrazového vyjádření symbolické dimenze postavení objednavatele v soudobé společnosti. Velkorysý a nákladný mecenát hradiských premonstrátů a opatů je tedy jak dokladem jejich prominentního postavení v moravské stavovské společnosti doby baroka, tak i jejich úsilí o symbolické vyjádření jejich aktuálních duchovních, společenských, hospodářských i politických ambicí. Díky tomuto pohledu si dnešní obdivovatel tzv. starého umění možná také může lépe uvědomit, v čem spočívalo ocenění kvalit a hodnot těchto památek v minulosti, tedy před vznikem našeho novodobého, moderního konceptu „umění“..
B&P Publishing

Obsah knihy: K větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století

K větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století - examplesK větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století - examplesK větší cti a slávě. Umění a mecenát opatů kláštera Hradisko v 18. století - examples

Omlouváme se našim zákazníkům, vzhledem k dovolené objednávky od 30.7. do 8.8.2021 budou expedovány ihned 9.8.2021. Většinu zboží máme skladem.

Děkujeme za pochopení