Revolver Revue 109/2017

Autor: Česky2017Revolver Revue

Revolver Revue je český čtvrtletně vydávaný kulturní časopis založený v roce 1985 pod názvem Jednou nohou. Od roku 1986 vychází pod svým současným jménem. Pod značkou časopisu jako Edice Revolver Revue vycházejí od roku 1988 také knihy.

Již není v prodeji
Název: Revolver Revue 109/2017  Jazyk: Česky  Rok:   ID: b00549  Hmotnost: 0.35 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 264  Rozměr: 160 x 240  mm  Nakladatel: Revolver Revue
informace ke knize

Detail knihy ~ Revolver Revue 109/2017, kolektiv autorů

Přílohou tohoto čísla je vůbec první české vydání Deníku z Konga, který si Joseph Conrad vedl na své cestě roku 1890. Petr Onufer, jenž text pro RR přeložil a edičně připravil, ve své průvodní poznámce píše: „Deník z Konga se čte nevyhnutelně jako pandán k Srdci temnoty (případně na pozadí znalosti dalších Conradových děl); jeho literární intence je zcela druhotná. Přesto text není bez literární hodnoty. Rozhodně je v něm patrné leccos z conradovského stylu.“ „Ohledně budoucnosti cítím značné pochyby. Mám dojem, že žít mezi zdejšími lidmi (bílými) pro mě nebude příliš pohodlné. Hodlám se vyhýbat známostem, jak to jen půjde,“ zní jeden z prvních Conradových záznamů.

Velkým interview s Karlem Milerem, které připravili Luba Kmeťová a Adam Drda a které provází řada ukázek z Milerových prací, pokračujeme v sérii rozhovorů s vybranými představiteli českého akčního umění v jeho počátcích. „Nadchlo mě, že zenový buddhismus je něco úplně jiného než evropská filosofie, je to úplně jiný pohled. Hrozně mi to vrtalo hlavou. Nerozuměl jsem samozřejmě ničemu, protože se tomu ani pořádně rozumět nedá, v tom je ten vtip. Ale ta bezprostřednost, kterou zenový buddhismus preferuje, skutečnost, že se obejde bez prostřednictví slov a pojmů, to mě nadchlo,“ říká o své cestě kromě jiného Miler. Tvůrčí formace kunstWerk uzavírá svůj seriál Kunstbasteln, v němž přináší „návody, podle nichž si lze vytvořit plnohodnotné repliky vybraných uměleckých děl“. Se sochařem Jiřím Středou hovořil Jaroslav Grodl, přinášíme i ukázky ze Středova díla. Adam Novák fotografoval New Orleans. Do cyklu Sedm tentokrát přispěl Eugen Brikcius. Petr Babák pokračuje ve svém seriálu příspěvkem s titulkem Dr. Mozek tě vopraví a v rubrice Ateliéry je přiblíženo pracoviště Martina Janíčka.

Revolver Revue 109/2017