Žižkovská věž

Autor
InformaceČesky, 2020
PopisVysílač Praha-město představuje první a zároveň poslední televizní věž, která byla v Československu postavena v centru města
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelVýzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT
ISBN978-80-01-06328-6
EAN9788001063286
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.35 Kg
Rozměr195x240 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran160

Bližší informace o knize "Žižkovská věž"

Vysílač Praha-město představuje první a zároveň poslední televizní věž, která byla v Československu postavena v centru města Žižkovská věž, autor Václav Aulický – Jakub Potůček (ed.) – Rostislav Švácha.


Anotace knihy " Žižkovská věž, autor Václav Aulický – Jakub Potůček (ed.) – Rostislav Švácha"

Stavět se začal koncem komunistické éry a dokončen byl po Sametové revoluci, v roce 1992. Už tento fakt se významně podepsal na negativním vnímání věže, která byla jako produkt režimu spojována s devastující asanací části Žižkova. Když se ovšem od těchto konotací oprostíme, pak začneme vysílač vnímat stejně, jako třeba anglický architekt Peter Cook, který v něm našel fascinující dílo inženýrské architektury.

Projektem vysílače byl pověřen architekt Václav Aulický, který vypracoval několik variant anténního nosiče, zejména pro dvě lokality: Petřín a Mahlerovy sady. V prvním případě byly zkoušeny všechny typy konstrukcí, včetně kotvených stožárů, v druhém případě už jen klasická konstrukce sestávající z jednoho, tří a čtyř nosných tubusů. Nakonec byla zvolena varianta se třemi tubusy, která se pro dnešní lokalitu, tedy Mahlerovy sady, jevila jako optimální. Přípravné práce na stavbě televizní věže s charakteristickou kompozicí (kromě trojice ocelových rour vyplněných tenkou vrstvou betonu ji tvoří také tři kabiny – technologické a restaurační), byly zahájeny v roce 1985. Stavba samotné věže včetně sousední technologické budovy navržené architektem Václavem Aulickým a statikem Jiřím Kozákem, pak byla odstartována o tři roky později.

Publikace vznikla v rámci řešení projektu Industriální architektura. Památka průmyslového dědictví jako technicko-architektonické dílo a jako identita místa (DG16P02H001) v programu aplikovaného výzkumu a vývoje Ministerstva kultury České republiky NAKI II..
Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT

Obsah knihy: Žižkovská věž

Žižkovská věž - examplesŽižkovská věž - examplesŽižkovská věž - examplesŽižkovská věž - examplesŽižkovská věž - examplesŽižkovská věž - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz