Bydlet spolu. Kolektivní domy v českých zemích a Evropě ve 20. století

Autor
InformaceČesky, 2017
PopisKolektivní odborná monografie poprvé přináší komplexní pohled na fenomén kolektivních domů, domů hotelového typu a příbuzných architektonických útvarů…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
50,64
Změna měny Platba v CZK

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelUMPRUM
ISBN9788074671272
EAN9788074671272
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.60 Kg
Rozměr215x230 mm
Vazbavázaná
Počet stran288

Bližší informace o knize "Bydlet spolu. Kolektivní domy v českých zemích a Evropě ve 20. století"

Kolektivní odborná monografie poprvé přináší komplexní pohled na fenomén kolektivních domů, domů hotelového typu a příbuzných architektonických útvarů, jaké se vyvinuly a byly realizovány v českých zemích v průběhu 20. století. Bydlet spolu. Kolektivní domy v českých zemích a Evropě ve 20. století, autor Hubert Guzik (ed.).


Anotace knihy " Bydlet spolu. Kolektivní domy v českých zemích a Evropě ve 20. století, autor Hubert Guzik (ed.)"

Kolektivní dům (koldům) pod jednou střechou spojuje obytnou funkci se širokou nabídkou služeb a zespolečenštěnými provozy pro stravování, péči o děti či trávení volného času, určenými zejména pro obyvatele daného domu. V moderních českých dějinách tento typ krystalizuje kolem roku 1910 v úvahách liberálních sociologů kolem Tomáše G. Masaryka, následně se zásluhou teoretika architektury Karla Teigeho ocitá v centru zájmu levicové meziválečné avantgardy, a konečně kulminuje ve čtyřicátých a šedesátých i sedmdesátých letech, kdy vznikají kolektivní domy v Litvínově a Zlíně a řada domů hotelového typu. Jak české teoretické debaty, tak i architektonické realizace se vyznačují vysokou kvalitou, která je plně srovnatelná se zahraničními příklady. Publikace poprvé v české a v takto obsáhlém pohledu i zahraniční uměnovědné literatuře přináší soubor textů, v nichž systematicky představuje nejdůležitější realizace a návrhy „koldomů“. V odborných statích, pak přibližuje architektonicko-urbanistické, politické, ideologické, ekonomické, sociologické a kulturně-antropologické aspekty dějin kolektivního bydlení. Čtenáři jsou rovněž seznámeni s relevantními proudy v uvažování o kolektivním bydlení z euroamerického okruhu a vybranými zahraničními realizacemi.
Autorský tým sestává z více než dvaceti odborníků, více než desítka z nich působí na prestižních vysokých školách či výzkumných ústavech v zahraničí (mj. Universität Leipzig, Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst – Hildesheim/Holzminden/Göttingen, Chalmers University of Technology – Gothenburg, Institute of Art of the Polish Academy of Sciences – Varšava, Moholy-Nagy University of Art and Design – Budapešť, Iowa State University – Ames, Waseda University – Tokio, ad.). Editor a spoluautor knihy Hubert Guzik působí na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Zaměřuje se na dějiny bydlení 20. století a je autorem řady článků publikovaných v tuzemských a zahraničních odborných periodicích..
UMPRUM


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz