Božkové ve sbírkách NTM

Autor: Česky2015Národní technické muzeum

Náplní této souborné publikace je především přehled všech trojrozměrných předmětů ze sbírek Národního technického muzea, které vytvořili Josef Božek, resp. jeho synové František a Romuald během svého působení při dílnách tzv. polytechnického ústavu v Praze v letech 1805 až 1899, nebo které se vztahují ke jmenovaným osobám. V úvodní, obecné části textu jsou shrnuty základní údaje o rodině Božků, místech a hlavních oborech jejich působení.

190 
včetně dph
skladem
Název: Božkové ve sbírkách NTM  ISBN: 978-80-7037-261-6  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788070372616  Hmotnost: 0.50 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 310  Rozměr: 300x167  mm  Nakladatel: Národní technické muzeum
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Božkové ve sbírkách NTM, Tomáš Kučera

Kvůli přiblížení podmínek, v jakých museli Božkové pracovat, jakož i za účelem objasnění významu jejich činnosti pro vývoj techniky a strojírenství v českých zemích jsou připojeny stručné informace o úrovni technického vzdělávání a o vývoji mechanické technologie, zejména parního stroje a jeho využití na našem území. Podstatnou částí textu jsou statistická zhodnocení, příp. doplňující komentáře k vybraným sbírkovým předmětům, jejichž úplné seznamy včetně fotografií jsou v přílohách. Druhá, podrobnější část knihy se zabývá podílem Josefa a Romualda Božka na vzniku a rozvoji železniční dopravy u nás v první polovině 19. století. Jedná se o období let 1813 až 1850, kdy oba působili na pražské polytechnice. Spolupracovali tam s Františkem Josefem Gerstnerem a jeho synem Františkem Antonínem, přičemž všichni usilovali o zlepšení jízdních vlastností železničních vozidel a o zvýšení bezpečnosti provozu. K vybraným modelům nákladních železničních vozů, jež vyrobil Josef Božek podle návrhů F. J. Gerstnera, resp. k pokusným modelům podvozků se dvěma typy okolků, které postavil Romuald Božek na podporu svého vynálezu, byly shromážděny relevantní údaje z archivních a knihovních materiálů ve fondech Národního technického muzea. Rozbor přepisů a překladů podstatných částí německých textů do českého jazyka a vyhodnocení souvisejících obrazových dokumentů přináší mnohé informace, které pomáhají doplnit, příp. opravit dosud známé evidenční údaje o dotčených sbírkových předmětech.

Božkové ve sbírkách NTM

Obsah, ukázka

Ukázková kapitola [PDF; 0,1 MB]