Zámecký areál Ctěnice, Praha (galerie a muzea)

Bohdanečská 259/1, Praha 19017, Česká republika Státní
www.muzeumprahy.cz muzeum@muzeumprahy.cz +420286001366

První písemná zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1372. V době husitských válek, v roce 1421, byla tvrz zabrána pražskou obcí. Během 17. století vlastnili zámek Boryňové ze Lhoty, Valdštejnové a Losyové z Losinthalu. Posledním významným rodem, který zasáhl do podoby zámku, byli Windischgrätzové.
Zámek byl původně gotickou tvrzí, kterou chránil příkop. Kolem roku 1550 byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. V letech 1719–24 architekt F. M. Kaňka přestavěl pro hraběte Prokopa Černína z Chudenic zámek do klasicistní barokní podoby. Ten se dochoval s drobnými úpravami až dodnes. Od roku 1945 objekt chátral, až byl v roce 1993 bezplatně převeden do majetku hlavního města Prahy. Objekt byl svěřen Pražské informační službě, která celý areál zrekonstruovala.

Zámek je v současné době po rekonstrukci a je přístupný v návštěvních hodinách. Součástí areálu je zámecký park, hospodářské budovy a jízdárna. Za zámkem je zachován středověký příkop. V areálu se nachází výstava týkající se historie Vinoře a expozice věnující se době vlády Habsburků. Nacházela se zde také stálá expozice historických kočárů.
Je spravován Muzeem hlavního města Prahy. Součástí areálu je zámecký park, zahradnictví, hospodářské budovy, jízdárna a zámecký hotel.

Zámecký areál Ctěnice

Program

Bohužel aktuální program není k dispozici

Další galerie a muzea

8gallery

Praha, Česká republika

8SMIČKA

Humpolec, Česká republika

Adam Gallery

Brno, Česká republika

Albertina

Viena, Rakousko

Knihkupectví - naše tipy