Zdeněk Dašek – Návrat domů

14.09.2016 - 20.11.2016Výtvarné umění

Díky velkorysosti paní Christine Dašek se podařilo Východočeské galerii v Pardubicích získat do sbírek kolekci 127 děl jednoho z mimořádně zajímavých a dosud ne zcela doceněných zdejších rodáků

malíře, grafika a pedagoga Zdeňka Daška. Narodil se 28. listopadu 1931 v Pardubicích, po maturitě odešel studovat do Brna k Bohdanu Lacinovi a pokračoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Krátce působil jako pedagog v Pardubicích a České Třebové. V roce 1968 odešel přes Vídeň a Heidelberg do Paříže, zemřel ve Vichy 24. března 2011. jeho první samostatná výstava proběhla v roce 1955 právě v Pardubicích, vzhledem k odchodu do emigrace se jeho dílo poměrně záhy z pardubického kontextu vytratilo. Od roku 1969 vystavoval v Paříži, Miláně, Curychu nebo New Yorku a do českých souvislostí se jeho dílo vrátilo až po převratu v roce 1989. Od realistických figurálních námětů a krajin, zachycujících často pardubická zákoutí a scenérie z okolí města, se postupně propracoval k osobité verzi abstrakce, která zůstala jeho hlavním vyjadřovacím prostředkem až do pozdních let.

Výstava se koná pod záštitou Romana Línka, prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje.Zdeněk Dašek – Návrat domů - www.iUmeni.cz (14.09.2016)

Zpět na výpis

Knižní novinka

Lišejníky - Kapesní atlas

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder