Václav Bláha/zpět a tam

Výtvarné umění 12.12.2013 - 18.1.2014 • Myslíkova 9, Praha, Česká republika

Jedním z nejvýraznějších autorů bývalého Volného seskupení 12/15 pozdě, ale přece je Václav Bláha.

Patří do generace autorů, která vstupovala na uměleckou scénu v době jež byla společensky a politicky pro uměleckou tvorbu velmi problematická. Možná právě v tomto prostoru nesvobody lze hledat i autorovo hledání vnitřní existencionální podoby člověka. Jeho tehdejší obrazy nakloněných figur balancující před ztrátou stability jsou tak zároveň i symbolem vnitřních pochybností jedince.
Právě soustředění na lidský osud, proměnlivou krajinu prožitků, emocí, pochybností, ale i sdílených radostí, lze hledat v dalším směřování jeho umělecké tvorby. Přitom se, ale ve své práci neuzavírá do komorní podoby, ale naopak. Řada jeho realizací má přesahy nejen v monumentálním formátu, ale i v prostorovém řešení. Jeho instalace v německém Eschlkamu je prolnutím, kdy se obraz pohybuje mezí zemí a nebem. Objekt z roku 2001 Potůček mého mládí je konzervovaným záznamem předmětů, ale i zachyceného času.
Důležitou část v další práci Václava Bláhy tvoří cyklus Vzkazy, ve kterých používá často i krátký text. Autor se soustřeďuje na osobitou komunikaci se svým okolím. Vysílá tak signály o svých intimních pocitech, které ale mají zároveň vnější univerzální přesah. Později vznikají i jeho Příběhy, které jsou odrazem prožitků a vztahů. Často se jeho malba stává pouho makrostrukturou – barevnou expresí plochy a prostoru.
Jeho poslední vystavené práce ukazují další možnosti směřování Bláhovy práce, která představuje stále nové a objevné formy. Je zřejmé, že i v tomto kontextu zůstává jeho osobité vnímání prožitků lidského života základním příběhem, který má stále co říci.

Václav Bláha/zpět a tam

galerie 1. patro

galerie 1. patro - logo

Další události

Design

DESIGNBLOK COSMOS | Intergalaktická krás …

14.6.2024 - 23.6.2024
Liberec · Oblastní galerie Liberec

S létem v Lázních se představí i velmi specifický koncept pomyslné výkladní skříně současného českého designu a art-manifest sdílených hodnot Mezináro …

Detail
Fotografie

SHOTBY.US - LENKA GLISNÍKOVÁ, KAROLINA M …

17.5.2024 - 23.6.2024
Praha · Ateliér Josefa Sudka

SHOTBY.US ve svém prvním zásahu do Ateliéru Josefa Sudka kombinují hravost a odvážné barvy a reflektují původní účel galerie jako výchozí bod pro zkou …

Detail
Výtvarné umění

Jana Gemrota: STARDUST

15.5.2024 - 23.6.2024
Praha · Galerie Václava Špály

Výstava Sturdust shrnuje nejnovější práce Jana Gemrota, které uskutečnil po své poslední samostatné výstavě Observace (Expo 58, 2022).

Detail
Výtvarné umění

Martina Richterová – poštovní známky a g …

12.5.2024 - 23.6.2024
Náměšť nad Oslavou · Galerie 12

Výstava Mariny Richterové v Galerii 12 v Náměšti nad Oslavou

Detail
Výtvarné umění

Anna Neborová / Odstíny dne

5.5.2024 - 23.6.2024
Broumov · Galerie Dům

Anna Neborová (1968) reprezentuje silnou generaci autorek-umělkyň, nastupujících na českou uměleckou scénu v průběhu devadesátých let.

Detail