Ty děti si pořád hrají / Dětská tematika v díle bratří Čapků

Výtvarné umění 6.11.2016 - 12.3.2017 • Barborská 51–53, Kutná Hora, Česká republika

Výstava s názvem Ty děti si pořád hrají, připomene zásadní přínos bratří Čapků k rozvoji dětské literatury v období první republiky a zároveň poukazuje na význam inspirace dětským světem v jejich díle

K vidění jsou nejen obrazy, kresby, skici, dětské knížky v různých jazykových mutacích a Josefovy návrhy potisků textilií. Výstava zahrnuje i dosud nevystavená díla od 20. do 30. let 20. století.

Bratři Čapkové přispěli mimořádným způsobem k identitě autonomní české kultury a jejímu začlenění do mezinárodního kontextu. Přestože důsledně oponovali všem nacionalistickým koncepcím tvorby, právě jejich dílo je uznáváno jako specifický přínos českého národa ke kulturnímu dědictví dvacátého století.

Z bohaté a mnohostranné tvorby bratří Čapků představuje GASK tentokrát tvorbu spojenou s dětským světem. Tvorba bratří Čapků zde není prezentována pouze jako příkladná, ale uzavřená kapitola českých kulturních dějin, ale jako živá součást současného kulturního povědomí. Právě proto se její koncepce zaměřuje nejen na zasvěcené znalce a obdivovatele díla bratří Čapků, ale především na děti a mládež, kterým chce nabídnout jinou než učebnicovou a encyklopedickou cestu k seznámení s tímto pokladem národní kulturní tradice.

Výstava je členěna do několika okruhů a významnou součástí je interaktivní část expozice, která nabízí volný prostor pro hru nejen dětem, ale i dospělým. Po dobu trvání výstavy připravilo Lektorské centrum GASK originální doprovodné programy pro návštěvníky napříč generacemi, do nichž se zapojí i školy. Spolu s výstavou vznikl katalog, obsahující reprodukce vystavovaných děl, doplňující a prohlubující znalosti o vztahu tvorby bratří Čapků s dětským světem, který odborná literatura silně opomíjela posledních padesát let.

Richard Drury

Ty děti si pořád hrají / Dětská tematika v díle bratří Čapků


Další události

Fotografie

Pavel Talich: Strkov

12.4.2024 - 23.5.2024
České Budějovice · Galerie Hrozen

Výstava Pavla Talicha v kavárně biografu Kotva

Detail
Výtvarné umění

Future is Best of ’24!: Místo v budoucno …

9.5.2024 - 24.5.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Budoucnost je často vnímána jako sci-fi struktura soupeřící s lidskými vlastnostmi, spíše než jako vývoj předurčených výsledků.

Detail
Výtvarné umění

Malba 80./90.let – výběr z galerie

7.5.2024 - 24.5.2024
Praha · Etcetera Art

David Mainer, Titlová, Žáček a další

Detail
Výtvarné umění

Předaukční výstava k jarní aukci

29.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Galerie Kodl

Předaukční výstava k jarní aukci. Aukce výtvarného umění proběhne ve Velkém sále Žofína a online na Artslimit.com.

Detail
Výtvarné umění

K2: RADU BĂIEŞ & LAURENTIU ZBÎRCEA

23.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Bold Gallery

S potěšením Vás zveme na výstavu dvou umělců tzv. "klužské školy" Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea

Detail